Састанак радне групе за безбедност и заштиту новинара, велика штета од таргетирања медија – infolopare.com
Summary
Премијерка Ана Брнабић и потпредседница владе и министарка културе и информисања Маја Гојковић одржале су састанак са члановима Радне групе за безбедност и заштиту новинара. На састанку је било речи и о дешавањима након одлуке друштвене мреже Твитер да поједине […]

Премијерка Ана Брнабић и потпредседница владе и министарка културе и информисања Маја Гојковић одржале су састанак са члановима Радне групе за безбедност и заштиту новинара. На састанку је било речи и о дешавањима након одлуке друштвене мреже Твитер да поједине медија означи као „медије који сарађују са Владом“. Међународна федерација новинара још раније је осудила овакво поступање Твитера. Поред тога, разговарало се и о последицама које је ова одлука изазвала у медијима.
Заменик Републичког јавног тужиоца Бранко Стаменковић обавестио је о активностима тужилаштва у предметима напада на новинаре у протеклом месецу и од почетка ове године. Стаменковић се нарочито осврнуо на случајеве новинара Милана Јовановића, Јелене Зорић, Дашка Милиновића и Марка Видојковића, саопштено је из Владе Србије. Када је реч о случају новинара Марка Видојковића, тужилац Стаменковић је обавестио да је РЈТ у сарадњи са надлежним органима у Аустрији, идентификовало особу М.Н. као осумњичену. Реч је о особи која живи у Бечу у Аустрији.
Републичко јавно тужилаштво је по хитном поступку послало замолницу аустријским надлежним органима за спровођење истражних радњи. Уколико се утврди да је реч о кривичном дело које је почињено на територији Аустрије надлежни органи те земље ће преузети даље поступање. Од почетка ове године евидентирано je 52 предмета који се евентуално односе на угрожавање безбедности новинара, а према оцени РЈТ позитивно је што су у свим предметима предузете хитне радње и што је у 48 предмета евентуални извршилац идентификован, док је од почетка 2016. године, од када се воде посебне евиденције у овој области, нешто више од 60 одсто случајева коначно решено.
Заштитник грађана представио је на данашњем састанку Платформу за евиденцију напада и притисака на новинаре. Платформа је израђена у сарадњи са 10 медијских и новинарских удружења, асоцијација и синдиката који су се усагласили о категоријама и подкатегоријама напада и притисака на новинаре. Планирано је да се Платформа попуни са подацима о нападима и притисцима на представнике медија које имају различита медијска и новинарска удружења, као и да се повеже са СОС телефоном за пријаве напада на новинаре.
На састанку је договорено да Радна група коју је формирало Министарство правде, а која се бави изменама и допунама Кривичног законика, да у што краћем року изради парцијалне измене које се односе на кривична дела угрожавања безбедности новинара.