Америка и инаугурација председника: Бајден и Харис положили заклетве – „без јединства нема мира“
Summary
Џо Бајден је положио заклетву као амерички председник, преузимајући кормило нације растрзане политичким поделама, економским мукама и немилосрдном пандемијом. Новоизабрана потпредседница Камала Харис положила је заклетву уз њега у Вашингтону, који је окружен припадницима безбедносних снага услед страха од немира. […]

Џо Бајден је положио заклетву као амерички председник, преузимајући кормило нације растрзане политичким поделама, економским мукама и немилосрдном пандемијом.
Новоизабрана потпредседница Камала Харис положила је заклетву уз њега у Вашингтону, који је окружен припадницима безбедносних снага услед страха од немира. Око 25.000 војника обезбеђује церемонију инаугурације након смртоносних нереда на Капитол Хилу раније овог месеца. Доналд Трамп је последњи пут напустио Белу кућу и не присуствује церемонији инаугурације.
Шта се дешавало на инаугурацији?
Бајден је око 18 часова по средњеевропском времену положио заклетву као 46. председник САД. „Ово је дан Америке, ово је дан демократије, дан историје и наде“, рекао је Бајден приликом првог обраћања као нови председник САД. Бајден је заклетву положио на Библији која је у његовој породици од 1893. године и која је коришћена 2009. и 2013. када је полагао заклетву као потпредседник, преноси ЦБС њуз. Певачица Лејди Гага је претходно извела је америчку химну.
После тога је Камала Харис положила заклетву као прва жена, прва црна и прва особа азијско-америчког порекла која ће служити на државној функцији на корак од председника. Пошто је Харис положила заклетву, наступила је певачица Џенифер Лопез. Уз Бајдена је све време била супруга Џил, којој је он пре инаугурације на Твитеру послао поруку. „Волим те Џил и не могу бити захвалнији што си са мном на путу који је пред нама“, написао је Бајден. Ситуација у околним улицама је била мирна, много другачије него пре две недеље, када су присталице Доналда Трампа упале у Капитол у покушају да спрече промену власти. Гостију је због корона вируса далеко мање него током инаугурација претходних председника, па је по Капитол хилу, уместо публике, распоређено 200.000 америчких застава.