Tamata Hauha i CarbonCrop udružuju snage za korišćenje veštačke inteligencije u šumarstvu
Summary
Razvojni tim Tāmata Hauhā iz Rangitīkeija i kompanija za tehnologiju ugljenika CarbonCrop udružili su snage kako bi iskoristili veštačku inteligenciju (VI) u oblasti šumarstva. VI će pomoći u analizi, praćenju i upravljanju ugljenikom, kako bi vlasnici zemljišta sa svim vrstama […]

Razvojni tim Tāmata Hauhā iz Rangitīkeija i kompanija za tehnologiju ugljenika CarbonCrop udružili su snage kako bi iskoristili veštačku inteligenciju (VI) u oblasti šumarstva. VI će pomoći u analizi, praćenju i upravljanju ugljenikom, kako bi vlasnici zemljišta sa svim vrstama šuma lakše dobijali plaćanje i vršili obnovu šuma.
Tāmata Hauhā, smeštena u Martonu, većinski sarađuje sa vlasnicima zemljišta Maorskog porekla i pruža im finansijsku podršku i ekspertizu za uspostavljanje šuma i generisanje dugoročnih prihoda putem Šeme trgovanja emisijama (ETS).
CEO Blair Jamieson izjavio je da su uzbuđeni zbog ove saradnje. „CarbonCrop je posebno moćna kompanija kada je u pitanju šumarstvo sa autohtonim vrstama i biodiverzitetom, što ih čini idealnim partnerom u podršci našem kaupapa“, dodao je Jamieson.
Preko 80% registrirane površine postojeće šumske oblasti koju upravlja CarbonCrop je autohtona šuma. Do 2023. godine, kroz podsticaje ETS-a, već su isplatili više od 25 miliona dolara vlasnicima zemljišta.
Nick Butcher, suosnivač CarbonCrop-a, izjavio je da su inspirisani balansom pragmatizma i vizije Tāmata Hauhā. „Njihov rad ima neposredan uticaj i smanjuje jaz u finansiranju i ekspertizi potrebnoj za obnovu šuma sa autohtonim vrstama i biodiverzitetom. Filozofski se slažemo, što ovu saradnju čini vrlo ispunjavajućom“, rekao je Butcher.
Obe kompanije shvataju finansijsku barijeru u šumarstvu sa pogledom na ugljenik i rade na rešavanju prepreka koje su tradicionalno sprečavale vlasnike zemljišta. Tāmata Hauhā primenjuje model deljenja profita u šumarstvu sa ugljenikom, gde vlasnici zemljišta pružaju zemlju, a Tāmata Hauhā finansira sadnju drveća i sve aktivnosti upravljanja šumom.
„Autohtone šume trenutno čine samo oko 17% šuma u okviru ETS-a. Radom zajedno sa Tāmata Hauhā, možemo to promeniti“, rekao je Butcher.
Ova saradnja takođe će pomoći u rešavanju izazova vezanih za pristup zemljištu, budući da su Maorska zemljišta često smeštena u udaljenim područjima, što otežava pristup i bezbednost.
„Ako možemo ubrzati proces dobijanja fondova za Maore kako bismo stvarno mogli da nešto uradimo, to je dobra stvar“, izjavio je Jamieson.
Tāmata Hauhā takođe planira da lansira velike solarne farme za proizvodnju obnovljive energije.
FAQ
1. Šta je Šema trgovanja emisijama (ETS)?
– Šema trgovanja emisijama je sistem koji omogućava kompanijama da trguju emisijama gasova sa efektom staklene bašte, kako bi postigle ciljeve smanjenja emisija. Izvor: www.ets.org
2. Koje vrste šuma podržava CarbonCrop?
– CarbonCrop podržava pretežno autohtone šume sa biodiverzitetom.
3. Kako funkcioniše model poslovanja Tāmata Hauhā u šumarstvu sa ugljenikom?
– Model poslovanja Tāmata Hauhā je zasnovan na deljenju profita, gde vlasnici zemljišta pružaju zemlju, a Tāmata Hauhā finansira sadnju drveća i sve aktivnosti upravljanja šumom.
4. Koji je cilj saradnje između Tāmata Hauhā i CarbonCrop-a?
– Cilj saradnje je olakšavanje analize, praćenja i upravljanja ugljenikom radi obezbeđivanja plaćanja vlasnicima zemljišta sa svim vrstama šuma i podsticanja obnove šuma.
5. Kakvi izazovi postoje u šumarstvu sa autohtonim vrstama vezani za pristup zemljištu?
– Maorska zemljišta su često smeštena u udaljenim područjima, što otežava pristup i bezbednost.