Li Komunicira Ljudsku Priču o Veštačkoj Inteligenciji
Summary
Profesorka Fei-Fei Li sa Stanforda je tehnolog veštačke inteligencije poznata po svom radu na humanizaciji te brzo rastuće tehnologije, čemu je posvećena od trenutka kada je objavila poznati op-ed u New York Times-u 2018. godine. Međutim, kada je krenula da […]

Profesorka Fei-Fei Li sa Stanforda je tehnolog veštačke inteligencije poznata po svom radu na humanizaciji te brzo rastuće tehnologije, čemu je posvećena od trenutka kada je objavila poznati op-ed u New York Times-u 2018. godine. Međutim, kada je krenula da piše knjigu, fokusirala se isključivo na svoj rad – sve dok nije podelila radnu verziju sa svojim prijateljem i kolegom sa Stanfordovog instituta za veštačku inteligenciju iz perspektive čoveka.
On joj je rekao: „Postoji mnogo tehnologa veštačke inteligencije koji mogu napisati popularnu knjigu o naučnoj fantastici, ali za mlade ljude, mlade žene, ljude različitih pozadina i imigrante – ne postoji mnogo glasova sa kojima se oni mogu identifikovati.“
Li nije navikla da je fokus bude na njoj, ali je sa nelagodom prepravila svoju knjigu kako bi uključila svoju ličnu priču. Njena memoarsko-tehnološka knjiga „Svemir koji vidim: Radoznalost, Otkrivanje i Istraživanje na Početku Veštačke Inteligencije“ objavljena je prošle nedelje. „Još uvek se osećam nelagodno“, kaže ona. „Ali to vidim kao svoju odgovornost.“
U knjizi, Li opisuje svoje zaljubljivanje u fiziku, kao i iskustvo imigracije iz Chengdua, Kine u Sjedinjene Američke Države u dobi od 15 godina i učenja engleskog jezika od nule. Ona deli sećanja poput prisluškivanja kako nastavnica govori učenicima muškog pola da je neprihvatljivo što zaostaju za devojkama u razredu zbog „biološke inteligencije“. Ona deli svoju ličnu i porodičnu priču zajedno sa pričom iz 20. veka o veštačkoj inteligenciji i tehnologiji koja je dovela do nje.
Fei-Fei Li je autorka nove knjige „Svemir koji vidim: Radoznalost, Otkrivanje i Istraživanje na Početku Veštačke Inteligencije.“ Courtesy of Stanford University
To je prikladno jer je takva ljudska priča napisana od strane tehnologa koji tvrdi da nam je potrebna veštačka inteligencija usmerena na čoveka. Li je na samom početku upozoravala na moguće društvene posledice veštačke inteligencije, iako nije među ekstremističkim grupama koje upozoravaju na postojanje egzistencijalne pretnje veštačke inteligencije. „Poštujem tu raspravu jer smatram da je, intelektualno gledano, vredna rasprava“, kaže ona. „Ali više me brinu potencijalni katastrofalni društveni rizici, poput dezinformacija, uticaja na demokratiju, pretnje poslovima, poremećaja radne snage, pristrasnosti i kršenja privatnosti.“
Li se nada da će njenom knjigom biti obuhvaćena ciljna grupa koju je njena koleginica podstakla da je napiše – ali i poslovni lideri i drugi stručnjaci u oblasti veštačke inteligencije.
„Što više stvaramo ovu neverovatnu tehnologiju, sve više učestvujemo u njihovom upravljanju i iskorišćavanju“, kaže ona. „Dakle, budućnost je uzbudljiva, ali na nama je da je definišemo.“
FAQ:
1. Ko je Fei-Fei Li?
Fei-Fei Li je profesorka sa Stanforda i tehnologinja veštačke inteligencije, poznata po svom radu na humanizaciji tehnologije veštačke inteligencije.
2. Kako je Li promenila svoju knjigu?
Li je prepravila svoju knjigu da bi uključila svoju ličnu priču, a ne samo fokusiranje na svoj rad u oblasti veštačke inteligencije.
3. Kojoj ciljnoj grupi je namenjena Li-ina knjiga?
Knjiga je namenjena mladim ljudima, mladim ženama, ljudima različitih pozadina i imigrantima, ali i poslovnim liderima i stručnjacima u oblasti veštačke inteligencije.