Senat većinski lider Čak Šumer započinje AI Insight Forum
Summary
Senat većinski lider Čak Šumer treba da pokrene AI Insight Forum, seriju sesija slušanja čiji je cilj da se razgovara o rizicima i mogućnostima veštačke inteligencije i potencijalnim regulativama. Međutim, izbor učesnika i zatvoren format foruma dobili su negativne reakcije. […]

Senat većinski lider Čak Šumer treba da pokrene AI Insight Forum, seriju sesija slušanja čiji je cilj da se razgovara o rizicima i mogućnostima veštačke inteligencije i potencijalnim regulativama. Međutim, izbor učesnika i zatvoren format foruma dobili su negativne reakcije. Kritičari tvrde da pozivanje moćnih tehnoloških izvršnih direktora koji imaju veliki interes u profitima od veštačke inteligencije ne pruža sveobuhvatan pogled na tehnologiju. Izvršni direktori koji se očekuju su Sam Altman, Mark Zuckerberg, Sundar Pichai, Elon Musk, Bill Gates, Jensen Huang i Alex Karp. Zatvorenost foruma, klasifikovan i zatvoren za javnost i medije, takođe je izazvala zabrinutost u vezi sa transparentnošću.
Etički istraživači i stručnjaci u oblasti veštačke inteligencije izrazili su potrebu za širim spektrom mišljenja, uključujući manje inovatore, koji bi trebali biti uključeni u ove razgovore. Oni veruju da davanje prednosti postojećim akterima u regulativama može otežati učešće ključnih zainteresovanih strana u AI ekosistemu. Pozivi su upućeni za veću transparentnost i javno uključivanje u ove diskusije, posebno s obzirom na značajan uticaj veštačke inteligencije na društvo.
U vezi sa ovim vestima, Salesforce je najavio lansiranje Einstein Copilot-a, digitalnog asistenta koji radi na bazi veštačke inteligencije, a omogućava korisnicima da koriste prirodni jezik za interakciju sa svojim CRM-om i dobijaju preporuke i smernice. Druge kompanije, uključujući Google i Zoom, nedavno su lansirale slične asistente na bazi veštačke inteligencije. Takođe, neurološka kompanija Numenta je nakon 18 godina istraživanja izašla iz tajnosti i predstavila Numenta Platform for Intelligent Computing (NuPIC), koja ima za cilj da učini veštačku inteligenciju dostupnijom razvojnim programerima.
Povećana prisutnost veštačke inteligencije u različitim industrijama izaziva zabrinutost u pogledu njenog uticaja na životnu sredinu. Zavisnost veštačke inteligencije od velikih količina vode pogoršava postojeći globalni problem nestašice vode. Sa preko 2,2 milijarde ljudi koji trenutno žive u područjima sa nestašicom vode, značajna potražnja za vodom od strane veštačke inteligencije bi mogla pogoršati ovaj problem.