Generativna AI i mogućnosti za vlade i privatni sektor
Summary
Generativna AI je postigla veliku pažnju kako iz vlada, tako i iz privatnog sektora. Najnovije platforme generativne AI kao što su ChatGPT-4 i drugi ne samo da mogu ispitati postojeće informacije radi rješavanja problema ili pružanja analiza, već su također […]

Generativna AI je postigla veliku pažnju kako iz vlada, tako i iz privatnog sektora. Najnovije platforme generativne AI kao što su ChatGPT-4 i drugi ne samo da mogu ispitati postojeće informacije radi rješavanja problema ili pružanja analiza, već su također sposobne generirati nove informacije, vrlo slično ljudskom mozgu. Međutim, postoje neki potencijalni izazovi na ovom putu, posebno kada se radi o implementaciji generativne AI u vladi. Glavne dvije brige su sposobnost upotrebe nove tehnologije na etički način i ogromna količina računalne snage potrebne za podršku razvoja generativne AI ili održavanja programa nakon implementacije.
Što se tiče etičkih pitanja, vlade širom svijeta sada pokušavaju regulirati tu tehnologiju ili postaviti etičke smjernice za njezinu upotrebu. Brige o generativnoj AI čak su dovele Bijelu kuću da objavi izvršnu naredbu u kojoj se objašnjava na koji način agencije trebaju – a ne bi trebale – koristiti novu tehnologiju.
Prema izjavama dužnosnika federalnih i privatnih sektora na sastanku, svi su i dalje iznimno oduševljeni onim što generativna AI može činiti u državnoj službi i uvjereni su da je mogu koristiti na etički način te istodobno u potpunosti usklađivati s izvršnom naredbom.
Na praktičnoj strani, postoji ogroman potencijal za korištenje generativne AI, a USAID je financirala istraživanja i programe širom svijeta vezane za gen AI. U jednom primjeru, usađene su prenosive rendgenske mašine opremljene AI sposobnošću za bolje otkrivanje tuberkuloze.
Daljnje korištenje generativne AI može omogućiti predviđanje poput pojave bolesti ili pandemija, što bi omogućilo USAID-u da unaprijed osigura resurse za pružanje pomoći umjesto da reagira na svaku novu krizu nakon njezine pojave.
Iako postoje etički izazovi, računalna snaga također predstavlja prepreku za korištenje generativne AI u vladinim službama. Čak i obuka generativne AI na velikim jezičkim modelima koji su joj potrebni za utjecaj na njene odluke može trajati mjesecima korištenjem standardne računalne opreme, čak i ako se cijeli podatkovni centri koriste za tu zadaću. Također je potrebna i velika računalna snaga kako bi novi modeli generativne AI mogli brzo obraditi korisničke naredbe i zahtjeve.
Da bi se zadovoljile potrebe za još snažnijim hardverom, NVIDIA je upravo najavila potpuno novi čip posvećen AI, H200. Novi H200 čipovi dizajnirani su kako bi smanjili vrijeme obrade generativne AI za 50% ili više, istovremeno smanjujući potrošnju energije.
Dizajn H200 je sličan H100 čipu, ali značajno unapređuje memoriju. Svaki H200 čip može podržati protok memorije od 4,8 terabajta po sekundi i ima ukupan kapacitet od 141GB.
Uz nadolazeće puštanje u upotrebu H200 čipa, jedini problem s hardverom može biti smještaj H200 čipova u podatkovnim centrima i laboratorijima privatnih organizacija i vladinih agencija koje rade na AI. Trenutačno su čipovi posvećeni AI, poput H100 modela, jako rijetki i često se prodaju po cijeni od 25000 dolara ili više za pojedinačne čipove. S obzirom na to da je potrebno stotine takvih čipova za podršku razvoju generativne AI, to predstavlja vrlo veliku početnu investiciju za većinu organizacija, čak i ako se uspije locirati dostupnost tih čipova.
Novi H200 čipovi mogli bi riješiti taj problem, jer bi uz manji broj čipova mogli postići slične rezultate, a također bi se mogli dodati u postojeću infrastrukturu koja je već opremljena s H100 čipovima kako bi se povećala kapaciteta procesiranja AI. Zato Sam Altman, direktor OpenAI-a – tvrtke koja stoji iza ChatGPT-a – vjeruje da će se akutni problem opskrbe vjerojatno smanjiti iduće godine.
Pretpostavljajući da NVIDIA može proizvesti dovoljno H200 čipova kako bi zadovoljio ogromnu potražnju, novi čipovi mogu značajno ubrzati razvoj generativne AI, smanjujući vrijeme obuke i prilagodbe modela sa mjeseci na tjedne. S rješavanjem problema s hardverom i postavljanjem etičkih smjernica u vladi, čini se da generativna AI ima svijetlu budućnost u državnoj službi.
FAQ:
1. Što je generativna AI?
Generativna AI je tehnologija koja ima sposobnost ne samo analiziranja postojećih informacija kako bi riješila probleme ili pružila analize, već i generiranja novih informacija sličnih ljudskom razmišljanju.
2. Koje su glavne prepreke za implementaciju generativne AI u vladinim službama?
Glavne prepreke uključuju etička pitanja vezana uz njenu upotrebu i veliku količinu računalne snage potrebne za podržavanje razvoja generativne AI.
3. Kako vlade rješavaju etička pitanja vezana uz generativnu AI?
Vlade širom svijeta pokušavaju regulirati generativnu AI tehnologiju ili postaviti smjernice za njenu etičku upotrebu kako bi osigurale njenu odgovornu primjenu.
4. Što je potrebno za podršku razvoja generativne AI?
Razvoj generativne AI zahtijeva ne samo softverski dio tehnologije, već i veliku količinu računalne snage. Potrebne su posebne čipove specifično dizajnirane za AI aplikacije kako bi se brzo obradile naredbe i zahtjevi korisnika.
5. Kako će novi H200 čipovi pomoći u razvoju generativne AI?
Novi H200 čipovi, najavljeni od strane NVIDIA-e, mogu smanjiti vrijeme obrade generativne AI i omogućiti brže prilagodbe modela, čime će ubrzati razvoj te tehnologije.