Некатегоризовано

Кина спроводи прописе о вештачкој интелигенцији како би осигурала национално јединство и социјалистичке вредности

Summary

Кинеска администрација за сајбер простор објавила је нацрт прописа који имају за циљ контролу технологије генеративне вештачке интелигенције (АИ). Одлука долази након што је Кина заостала за ОпенАИ-овим ЦхатГПТ-ом и представља покушај да се регулише индустрија која је брзо расла […]

Кинеска администрација за сајбер простор објавила је нацрт прописа који имају за циљ контролу технологије генеративне вештачке интелигенције (АИ). Одлука долази након што је Кина заостала за ОпенАИ-овим ЦхатГПТ-ом и представља покушај да се регулише индустрија која је брзо расла и извукла упозорења од водећих технолошких личности. Нови прописи захтевају од компанија да региструју своје производе са вештачком интелигенцијом и поднесу их на безбедносне процене пре него што буду објављени у јавности. Прописи покривају све аспекте генеративне АИ, од њене обуке до њене интеракције са корисницима. Компаније такође морају да обезбеде да њихова вештачка интелигенција не промовише акције које би „подривале државну моћ“ или „подривале национално јединство“, или подстицале порнографију, тероризам, екстремизам, дискриминацију и насиље.

Према прописима, технолошке компаније ће морати да преузму одговорност за законитост својих извора података пре обуке како би се осигурало да произведени садржај одражава „основне вредности социјализма“. Поред тога, лични подаци се не могу користити као материјал за обуку за генеративну вештачку интелигенцију, а корисници морају да верификују свој идентитет пре употребе производа. Прекршитељи ће се суочити са новчаном казном од 10.000 до 100.000 јуана (1.454 до 14.545 долара) и могу бити подвргнути кривичној истрази.

Кина је била бржа од других земаља у промовисању регулације вештачке интелигенције. Иако је вештачка интелигенција углавном нерегулисана у Сједињеним Државама, очекује се да ће се прописи о приватности у вези са вештачком интелигенцијом појавити на државном нивоу ове године. Европска унија је предложила опсежно законодавство о вештачкој интелигенцији, Закон о вештачкој интелигенцији, који би класификовао различите врсте АИ као „неприхватљиве“ и забрањене, „високо ризичне“ и регулисане и нерегулисане. У међувремену, Бразил ради на регулисању вештачке интелигенције, а нацрт закона се разматра у Сенату.

Генеративна АИ представља изазов за Комунистичку партију Кине, која је опрезна према политички осетљивом садржају генерисаном великим језичким моделима. ЦхатГПТ, који је ограничен у Кини, има приступ милионима података, укључујући теме које је Пекинг прогласио табуом. Прописи Пекинга могли би да представљају изазов за компаније као што су Баиду и Алибаба, чији производи могу бити испод захтеваних стандарда. Регулатори можда неће строго спроводити правила у почетку, али могу одлучити да казне одређену компанију или касније спроводе правила шире.