Novo istraživanje o veštačkoj inteligenciji otkriva mogućnosti i opasnosti
Summary
Dva autora koja su se bavila pionirskim istraživanjem o opasnostima i mogućnostima veštačke inteligencije pridružiće se L.A. Times Book Clubu u utorak uveče. Džoj Buolamvini, autor knjige „Raskrinkavanje veštačke inteligencije“ i Fej-Fej Li, autor knjige „Svijetovi koje vidim“, učestvovaće u […]

Dva autora koja su se bavila pionirskim istraživanjem o opasnostima i mogućnostima veštačke inteligencije pridružiće se L.A. Times Book Clubu u utorak uveče. Džoj Buolamvini, autor knjige „Raskrinkavanje veštačke inteligencije“ i Fej-Fej Li, autor knjige „Svijetovi koje vidim“, učestvovaće u razgovoru uživo preko striminga od 18 časova po pacifičkom vremenu. Prijavite se na Eventbriteu kako biste dobili direktni link za gledanje i potpisane knjige. Li i Buolamvini će diskutovati o svojim novim knjigama sa Jasmin Aguilera, direktorkom zvuka u Timesu. Brajan Merchant, tehnološki kolumnista Timesa i autor knjige „Krv u mašini“, takođe će se priključiti ovom književnom klubu.
Fej-Fej Li je suosnivač Human-Centered AI Institute na Stanford Univerzitetu. Njena nova memoarska knjiga „Svijet koje vidim“ spaja razvoj veštačke inteligencije sa njenom sopstvenom neobičnom pričom o odrastanju kao mlade imigrantkinje koja je savladavala sve moguće prepreke. „Najuzbudljivija stvar na polju veštačke inteligencije nije optimizacija oglašavanja“, kaže Li. „To je otkrivanje lekova za lečenje kancera i retkih bolesti, pronalaženje rešenja za klimatske promene, otkrivanje novih materijala u dubinama okeana i svemira… Ako uskratimo javnom sektoru mogućnost da koristi ovaj alat, uskraćujemo i čitavom čovečanstvu mogućnost da sazna više i reši važne probleme.“
Džoj Buolamvini je kompjuterski naučnik koji je započeo svoju karijeru na Tehnološkom institutu Džordžija i kasnije na MIT-u sa ciljem da razvija robote. Međutim, suočila se sa onim što naziva „kodiranim pogledom“ – tehnološkim sistemima koji nisu funkcionisali za nju niti je prepoznavali kao ravnopravnu u odnosu na njene bele kolege, zbog boje kože. U svojoj novoj knjizi „Raskrinkavanje veštačke inteligencije“, ona opisuje svoje istraživanje i putovanje kao dete prvih generacija imigranata iz Gane. „Kodirani pogled je inspirisan terminima ‘muški pogled’ i ‘beli pogled'“, kaže Buolamvini. „Svi ovi termini su ključni jer odražavaju moć – ko ima moć da oblikuje prioritete, želje i kako se ove predrasude uvlače u naš sistem.“
FAQ
1. Kada će se održati razgovor sa autorima?
Razgovor sa autorima će se održati u utorak uveče u 18 časova po pacifičkom vremenu.
2. Gde mogu da se prijavim za direktni link za gledanje i potpisane knjige?
Možete se prijaviti na Eventbriteu kako biste dobili direktni link za gledanje i potpisane knjige.
3. Ko su autori koji će učestvovati u razgovoru književnog kluba?
Autorka knjige „Raskrinkavanje veštačke inteligencije“ je Džoj Buolamvini, a autorka knjige „Svijetovi koje vidim“ je Fej-Fej Li. Takođe će učestvovati i Brajan Merchant, tehnološki kolumnista Timesa i autor knjige „Krv u mašini“.
4. Ko je Fej-Fej Li i čime se bavi?
Fej-Fej Li je suosnivač Human-Centered AI Institute na Stanford Univerzitetu i autor knjige „Svijetovi koje vidim“. Bavi se istraživanjem veštačke inteligencije i njenim mogućnostima.
5. Ko je Džoj Buolamvini i šta je tema njene knjige?
Džoj Buolamvini je kompjuterski naučnik i autor knjige „Raskrinkavanje veštačke intel