Veštačka inteligencija: Novi izazovi i mogućnosti
Summary
Veštačka inteligencija (VI) postala je prava zlatna groznica u protekloj godini kako su organizacije počele da traže načine da implementiraju ovu novu tehnologiju. Međutim, postoje ozbiljni sigurnosni izazovi i rizici koji prate ovu oblast. Da li se isplati skočiti u […]

Veštačka inteligencija (VI) postala je prava zlatna groznica u protekloj godini kako su organizacije počele da traže načine da implementiraju ovu novu tehnologiju. Međutim, postoje ozbiljni sigurnosni izazovi i rizici koji prate ovu oblast. Da li se isplati skočiti u ovu avanturu već sada?
Analitičari iz kompanije Forrester, Jeff Pollard i Allie Mellen, izgleda da tako misle. Tokom njihovog glavnog govora na Forresterovom događaju o bezbednosti i rizicima održanom u Vašingtonu D.C., ovo dvoje stručnjaka iznelo je argumente za usvajanje Veštačke inteligencije uprkos rizicima, jer su nagrade suviše velike da bi se odbacile.
„Da, ovo donosi nove pretnje“, izjavio je Pollard. „Da, donosi nove rizike. Ali sve te stvari su neophodne kako bi se otvorile nove mogućnosti… VI će pomoći vašem timu da reši neke od najkritičnijih problema.“
GenAI ispunjava očekivanja
Pollard je istakao da je VI drugačija od hipa koji se oko metaversa koji još uvek nije zaživeo na značajan način. „Kada pogledate šta se dešava sa generativnom VI, svi katalizatori su tu. Za ovo postoje značajna sredstva za finansiranje. Postoje beta testovi uvelikih razmera… Ova tehnologija može biti implementirana kao deo već postojećeg softvera i tehnoloških platformi.“
Pollard je naglasio da brzina usvajanja VI izaziva mnogo anksioznosti u svetu CISO-a. „Ovo napreduje tako brzo… i to zastrašuje mnoge CISO-e. To plaši i mnoge pravne timove i s pravom. Rizik je četvoroslovna reč kada su u pitanju nova tehnologija. Ali ono što želim da uradite je da počnete da razmišljate o riziku i da zamenite tu reč drugom. A ta reč je kompromis. Jer kompromisi su jezik svakodnevnog rizika.“
Povezano: Kako CISO-i mogu da se snađu u regulativama o kibernetičkoj bezbednosti: Forrester panel
U neposrednoj budućnosti, genAI će biti vrlo korisna za stručnjake na višim nivoima, rekla je Mellen. „Konačno, generativna VI i bezbednosni alati će biti veoma korisni za one ljude koji su iskusni i na višem nivou jer su oni oduvek tražili alat koji će im pomoći da potvrde ono što se dešava u okruženju i brže reaguju.“
Rizik od hakovanja uz pomoć VI manji je nego što možda mislite
Iako je napad adversarijalnom VI koju koriste kibernetički napadi prava briga, Mellen je rekla da će napadi koji koriste ovu tehnologiju trajati duže. „Prvo, logistički, to je zapravo vrlo teško. Ne možete jednostavno provaliti u sve te mašine i voila – imate mnogo novca“, rekla je. „Potrebno je mnogo toga sa softverske strane. Morate ga prilagoditi kako biste generativnu VI učinili korisnom za [hakovanje]“.
Čak i bez VI, napadi se povećavaju, a troškovi napada rastu, rekla je Mellen. „Zašto bi im trebala generativna VI?“
Kršenja i napadi država će biti druga priča, napomenuo je Mellen. „Svi ti dubinski modeli, posebno kada je reč o državi, biće vrlo popularni. Videćemo njih mnogo više naredne godine, posebno imajući u vidu broj izbora koji se održavaju.“
Povezano: Izvršni direktor kompanije Forrester o generativnoj VI, „smrti interneta“ i „tehnološkim olujama“
Često postavljena pitanja (FAQ)
1. Šta je veštačka inteligencija?
Veštačka inteligencija je grana računarske nauke koja se bavi razvojem i primenom algoritama i softverskih sistema koji omogućavaju računarima da izvršavaju zadatke koji obično zahtevaju ljudsku inteligenciju, kao što su prepoznavanje slika, obrada prirodnog jezika i donošenje odluka.
2. Koje su prednosti veštačke inteligencije?
Veštačka inteligencija donosi mnoge prednosti, uključujući povećanje efikasnosti u radu, brže donošenje odluka, bolje analitičke sposobnosti i automatsko prepoznavanje uzoraka i anomalija.
3. Koji su sigurnosni rizici veštačke inteligencije?
Veštačka inteligencija nosi određene sigurnosne rizike, kao što su mogućnost zloupotrebe tehnologije u kibernetičkim napadima, gubitak privatnosti podataka i potencijalne greške i pristrasnosti u donošenju odluka.
4. Kako se generativna veštačka inteligencija može primeniti u bezbednosti?
Generativna veštačka inteligencija može se koristiti u različitim aspektima bezbednosti, kao što su otkrivanje sumnjivih aktivnosti, analiza sigurnosnih logova i pronalaženje ranjivosti u sistemima.
5. Kako se veštačka inteligencija može primeniti u borbi protiv kibernetičkih napada?
Veštačka inteligencija može pomoći u detekciji i sprečavanju kibernetičkih napada, identifikaciji novih i nepoznatih pretnji, kao i automatizaciji procesa odgovora na incidente.
Izvori:
Forrester Security & Risk Summit: https://www.forrester.com/summits