Некатегоризовано

Школе и универзитети се боре да управљају употребом четбота међу студентима

Summary

Појава цхатботова као што је ЦхатГПТ донела је и узбуђење и забринутост у образовном сектору. Иако ови алати са АИ имају потенцијал да помогну ученицима да уче и заврше задатке, постоји и бојазан да ће се користити за производњу неоригиналних […]

Појава цхатботова као што је ЦхатГПТ донела је и узбуђење и забринутост у образовном сектору. Иако ови алати са АИ имају потенцијал да помогну ученицима да уче и заврше задатке, постоји и бојазан да ће се користити за производњу неоригиналних радова, што ће довести до плагијата и академског непоштења.

Као одговор на ове забринутости, многи школски окрузи широм САД-а и у иностранству забранили су употребу цхатбот-а на својим мрежама и уређајима. Универзитети се такође боре са начином управљања генеративном АИ технологијом, коју студенти могу користити за писање радова или генерисање одговора на испитима.

„Они су још увек у извесној мери у шоку“, рекао је Тони Шихан, потпредседник и аналитичар високог образовања у Гартнеру. „Брзо усвајање овог производа код потрошача изненадило је све, а наравно [то укључује] сектор образовања јер се ради о стварању креативног садржаја – било да је то есеј, или код, или слике, било шта.“

Неколико водећих универзитета у Великој Британији, укључујући Империјал колеџ у Лондону и Универзитет у Кембриџу, упозорило је студенте да коришћење ЦхатГПТ-а за рад и процене може довести до плагијата „и представља облик варања“.

Да би решиле овај проблем, школе користе алате против плагијата компанија као што су Граммарли и ЕасиБиб које могу да упореде рад ученика са милијардама веб страница, као и академске базе података и провере да ли постоје дупликати. Међутим, остаје дилема да ако студенти на крају плагирају рад, они и даље могу да користе онлајн алате за преформулисање есеја или других докумената. А како генеративна АИ технологија буде напредовала у софистицираности, садржај који креира ће постати мање уочљив као неоригинан.

„Наравно, друга ствар коју ће студенти урадити је да користе [садржај који генерише цхатбот] као први нацрт“, рекао је Схеехан. „Само ми треба нека идеја, дај ми је. Велики! Сада ћу само кренути даље истраживати и додати томе, додати истраживања и референце на то и постаје готово немогуће то открити. Многе институције кажу да је то нешто на шта би требало да подстакнемо студенте.

Упркос забринутости око академског интегритета, ученици имају јака осећања у вези са корисношћу генеративних технологија вештачке интелигенције, и чини се да то да ли школа дозвољава њихову употребу обликује њихову одлуку да тамо похађају. У анкети коју је објавила служба за претрагу високог образовања Цоллеге Ровер, скоро четири од 10 студената навело је да нису заинтересовани да похађају колеџ или универзитет који забрањује цхат ботове као што је ЦхатГПТ.

Наставници сада истражују начине да интегришу цхат ботове у процес оцењивања ученика и процес развоја знања. Такође размишљају о коришћењу чет робота како би подстакли ученике да размотре импликације АИ технологије у будућности и да размисле о искуству и квалитету резултата.

Појава цхатбот-ова као што је ЦхатГПТ донела је историјски тренутак, а наставници верују да уместо покушаја да обуставе коришћење АИ ресурса, треба да припреме ученике да раде са њима. „Морамо да научимо наше ученике како да вештачка интелигенција мисли са њима, а не уместо њих. Ово је најважнији циљ: ако то не постигнемо, вештачка интелигенција ће постати њихов конкурент“, рекао је др Борис Штајпе, професор емеритус на Одсеку за биохемију Универзитета у Торонту.

Изазов за просветне раднике је да пронађу равнотежу између користи и ризика коришћења цхатбота у образовању. Како технологија вештачке интелигенције наставља да напредује, сектор образовања мора да се прилагоди и да се развија како би обезбедио да ученици буду спремни за будућност.