Чет-бот са вештачком интелигенцијом не импресионира: Искуство Јутјубера Кејсија Неистата са ЦхатГПТ-ом
Summary
Вештачка интелигенција (АИ) постоји већ дуже време, али популарност ЦхатГПТ-а је изазвала изненадно интересовање за технологију. Људи су почели да користе цхатбот који је издао ОпенАИ у новембру 2022. и схватили су да се много тога може урадити помоћу АИ. […]

Вештачка интелигенција (АИ) постоји већ дуже време, али популарност ЦхатГПТ-а је изазвала изненадно интересовање за технологију. Људи су почели да користе цхатбот који је издао ОпенАИ у новембру 2022. и схватили су да се много тога може урадити помоћу АИ. Убрзо након лансирања, ЦхатГПТ је коришћен за писање поезије, компоновање музике, писање есеја, па чак и за смишљање идеја о садржају за видео записе. Гледајући његову популарност, ОпенАИ је одлучио да уведе плаћену верзију ЦхатГПТ-а, названу ЦхатГПТ Плус. Бесплатна верзија је, међутим, наставила да постоји за људе који нису били вољни да плате додатно.
Недавно је ОпенАИ покренуо ГПТ-4, који се показао јачим од свог претходника. ГПТ-4, доступан као део премијум верзије АИ цхатбот-а, прошао је неколико прегледа када је дебитовао у свету и надмашио већину њих. Од полагања ЛСАТ-а са 88 перцентила до напредовања на САТ математици са 89 перцентила, ГПТ-4 је такође положио ГРЕ квантитативне и вербалне испите са 80. перцентилом и 99. перцентилом. Чини се да је ГПТ-4 прилично способан да ради ствари у којима су људи већ изврсни. Међутим, да ли може да генерише видео скрипте за влогове са истом ефикасношћу као и креатори садржаја? Не баш.
Ограничења вештачке интелигенције су разоткривена када је Јутјубер Кејси Нејстат затражио од ЦхатГПТ-а да напише видео сценарио за свој следећи влог и укључи упутства за употребу снимака. Неистат је популаран Јутјубер који има преко 12 милиона претплатника на платформи. Познат је по свом јединственом садржају који је креативан, инспиративан и често показује његов препознатљив стил. Неистат је пратио ЦхатГПТ-ов сценарио до Т, али резултат се није показао сјајним.
ЦхатГПТ је написао веома основни сценарио који је резултирао Влогом који је водио обилазак Менхетна, а наслов је био „Дан у центру Менхетна“. На снимку се види како Неистат изговара дијалоге које је написала АИ на помало роботски начин док ‘истражује’ Менхетн. На крају видеа, Неистат каже да је ово био његов најгори видео икада. „Недостајало му је људскости и није било дубине или душе“, каже Јутјубер.
Он такође наставља да додаје да би можда, да је ишао дубље са упутствима, ЦхатГПТ можда ‘лажирао да има душу мало више’, али без обзира на то, од сада се чини роботским и основним. Он закључује видео рекавши да ће се можда ЦхатГПТ-ове способности видео скриптовања побољшати у будућности (иако се нада да неће). За сада додаје да ће се вратити коришћењу мозга за писање сценарија.
Иако су недостаци ЦхатГПТ-а откривени у Неистатовом видеу, АИ цхат ботови као што су Мицрософтов Бинг, Гугл Бард и Мидјоурнеи такође добијају на популарности. Ови алати имају могућност да генеришу хиперреалистичне слике, учествују у разговорима за ћаскање и креирају садржај. Све више их користе предузећа и појединци како би поједноставили своје радне токове, повећали продуктивност и уштедели време. Међутим, стручњаци су такође упозорили на недостатке вештачке интелигенције, као што је њена склоност халуцинацијама и помоћ у ширењу дезинформација.
У закључку, иако су АИ цхатботови прешли дуг пут и способни су да обављају различите задатке, они и даље имају ограничења, а њихове способности не треба прецењивати. Као што Неистатово искуство показује, садржају генерисаном вештачком интелигенцијом недостају дубина и душа која потиче од људске креативности и интуиције. Како АИ наставља да се развија, важно је одржавати равнотежу између његове употребе.