ЦхатГПТ: алат за подршку радницима, а не за њихову замјену
Summary
Вештачка интелигенција је постала популарна реч последњих година, и то са добрим разлогом. АИ брзо напредује и има потенцијал да револуционише многе индустрије, од здравствене заштите до финансија. Међутим, као и код сваке нове технологије, постоји забринутост због њеног утицаја […]

Вештачка интелигенција је постала популарна реч последњих година, и то са добрим разлогом. АИ брзо напредује и има потенцијал да револуционише многе индустрије, од здравствене заштите до финансија. Међутим, као и код сваке нове технологије, постоји забринутост због њеног утицаја на тржиште рада. Хоће ли АИ заменити људске раднике, остављајући многе људе без посла?
Ово је питање на које је глобална фирма за оутплацемент и извршну тренерску фирму Цхалленгер, Греи & Цхристмас покушала да одговори са ЦхатГПТ-ом. Развијен од стране истраживачке фирме ОпенАИ, ЦхатГПТ је „генеративна АИ“ алатка која користи обраду природног језика за генерисање људских одговора на текстуалне упите. На питање на чистом енглеском колико радника очекује да ће заменити, ЦхатГПТ је предвидео 4,8 милиона америчких радних места. Ова статистика ће вероватно додати уље на већ горућу ватру забринутости међу запосленима и креаторима политике о потенцијалу вештачке интелигенције да расели раднике.
Заиста, Голдман Сацхс процењује да би 18% послова у свету могло на крају бити елиминисано АИ технологијом. Ово је значајна цифра и лако је видети зашто су људи забринути. Међутим, важно је запамтити да нису сви послови подједнако рањиви на аутоматизацију, и још увек постоји много тога што људи могу да ураде што машине не могу.
ЦхатГПТ се тренутно користи као алат за подршку радницима у низу индустрија. Према речима старијег потпредседника Ендруа Челенџера, „вештачку интелигенцију треба посматрати као средство за подршку радницима, а не као замену за њихове улоге“. Могућности ЦхатГПТ-а чине га најпогоднијим за преузимање улога које су усредсређене на језик и које се понављају и предвидљиве. Алат предвиђа да би једног дана могао да замени раднике у улогама као што су представници службе за кориснике, технички писци, преводиоци и тумачи, аутори текстова и службеници за унос података.
Међутим, ЦхатГПТ такође себе види као способног да уђе у поља као што су наука о подацима, машинско учење, рачунарство, математика и статистика, роботика и аутоматизација и пословање. Ово сугерише да, иако неки послови могу бити угрожени, постоји и потенцијал за појављивање нових радних места.
Једна област у којој је ЦхатГПТ већ створио потражњу за радницима је брз инжењеринг. Компаније у области вештачке интелигенције, здравства и правног сектора запошљавају брзе инжењере да обуче ЛЛМ да дају корисније, прилагођене одговоре на њихове инпуте. Ове улоге су обично добро плаћене и не захтевају никакво искуство кодирања, што их чини привлачном опцијом за многе људе.
Вреди напоменути да утицај АИ на тржиште рада још није у потпуности схваћен. Као иу претходним циклусима иновација, нове технологије као што је ЦхатГПТ могле би створити потпуно нове индустрије и могућности за запошљавање. Иако нема сумње да ће АИ променити природу посла, могуће је да би могао да створи више радних места него што елиминише. Кључно је посматрати АИ као алат за подршку радницима, а не као замену за њих у потпуности. Овим приступом можемо искористити потенцијал вештачке интелигенције и истовремено осигурати да људи остану у центру радне снаге.