Некатегоризовано

Укупно 59 нових планета откривено је у суседству наше планете

Summary

Последњих неколико деценија, астрономија се у великој мери фокусирала на лов на настањиве екстрасоларне планете. Последњих 15 година примећен је експоненцијални раст броја потврђених егзопланета. То је захваљујући посвећеним мисијама као што су Кеплер, ТЕСС и Хуббле. Изјава конзорцијума ЦАРМЕНЕС […]

Последњих неколико деценија, астрономија се у великој мери фокусирала на лов на настањиве екстрасоларне планете. Последњих 15 година примећен је експоненцијални раст броја потврђених егзопланета. То је захваљујући посвећеним мисијама као што су Кеплер, ТЕСС и Хуббле. Изјава конзорцијума ЦАРМЕНЕС да је у близини наше планете пронађено 59 нових планета представља најновији напредак у потрази за насељивим планетама. Број потврђених егзопланета је 5.272 и расте од овог тренутка.


Најнапреднији алат за лов на планете на свету је инструмент ЦАРМЕНЕС. Ово је оптички и блиски инфрацрвени спектрограф инсталиран на телескопу од 3,5 метара. Уређај детектује светлост удаљених звезда. То ради помоћу спектрометара који користе метод радијалне брзине за тражење трагова црвеног и плавог помака. Ове промене у спектру могу пружити прецизне процене масе. Ово ће показати да ли се планета помера напред-назад због гравитационих сила.


Скоро 200 научника и инжењера из 11 немачких и шпанских институција део је конзорцијума ЦАРМЕНЕС, који је креирао инструмент. Њихов циљ је да потраже егзопланете са земаљским карактеристикама у близини суседних звезда црвених патуљака. Метода радијалне брзине повећала је број познатих егзопланета које круже око оближњих звезда М типа за фактор два од почетка инструмента. Најновија објава података укључује информације о 59 нових планета и мерења са 362 суседне хладне звезде. Ово потврђује присуство већ пронађених кандидата.


Шест гасних гиганата сличних Јупитеру, 43 Земље и Супер-Земље и десет гасних гиганата сличних Нептуну су међу 59 откривених егзопланета. Откривене су насељиве зоне које окружују десетак ових последњих планета. Конзорцијум ће спровести истраживање око 300 звезда М5В, које су звезде главне секвенце касног типа познате као сунца црвених патуљака, са масом од приближно 0,162 пута већом од Сунчеве. Крајњи циљ је пронаћи до 2 милиона планета сличних Земљи око звезда типа М у њиховим насељивим зонама.


Очекује се да ће објављивање овог првог значајног скупа података од стране конзорцијума ЦАРМЕНЕС инспирисати додатно истраживање и учење. Стручњаци такође користе податке о видљивој светлости проучаваних звезда. Ово има за циљ да побољша инфрацрвену обраду података ЦАРМЕНЕС-а. Астрономи ће имати приступ још једном великом скупу података запажања када те информације буду доступне јавности. У међувремену, мисија ЦАРМЕНЕС Легаци-Плус почела је 2021. године и требало би да траје до краја 2023. године. Конзорцијум је користи за додатна посматрања истих звезда.


Значајан напредак у науци је карактеризација егзопланета, што подразумева детаљније испитивање њихове атмосфере. Астрономи су у стању да прецизније ограниче настањивост захваљујући овом прелазу са методе откривања на карактеризацију.


Најновије откриће конзорцијума ЦАРМЕНЕС помера нас корак ближе нашем крајњем циљу. Циљ је открити планете сличне Земљи које круже око оближњих звезда. Ово би могло да стави тачку на текућу дискусију о томе да ли је живот способан да постоји под „гримизним небом“.