Телескоп Хуббле снимио задивљујући снимак ‘крака’ у Сатурновим прстеновима
Summary
Свемирски телескоп Хабл фотографисао је мистериозне „краке“ које се крећу око Сатурнових прстенова. Овај феномен је оставио научнике у недоумици. Појава кракова је међу најранијим индикацијама ове нове сезоне док се Сатурн приближава јесењој равнодневици на северној хемисфери. Изгледа да […]

Свемирски телескоп Хабл фотографисао је мистериозне „краке“ које се крећу око Сатурнових прстенова. Овај феномен је оставио научнике у недоумици. Појава кракова је међу најранијим индикацијама ове нове сезоне док се Сатурн приближава јесењој равнодневици на северној хемисфери. Изгледа да су жбице привиђења која клижу око Сатурнових прстенова јер су сабласна и пролазна. Осамдесетих година прошлог века, НАСА-ин свемирски брод Воиагер направио је прво запажање ових збуњујућих феномена, који су дуго збуњивали научнике.
Док је узрок жбица још увек непознат, научници верују да би променљиво магнетно поље планете могло бити примарни разлог. То је зато што соларни ветар и планетарна магнетна поља у интеракцији стварају електрично наелектрисану атмосферу. Северна светлост, такође названа аурора бореалис, настаје на Земљи када наелектрисане честице ударе у атмосферу. Теоретски, ова активност може напунити мале честице. Ово им омогућава да се накратко издигну изнад околног материјала и произведу очигледну избочину.
Додатне информације о фасцинантним дешавањима пружиће свемирски телескоп Хабл док настави да посматра жбице. Очекује се да ће ови кракови постати све уочљивији уочи равнодневице 2025. Научници се надају да ће предстојећи подаци Хабла дефинитивно потврдити или оповргнути њихову теорију. Такође ће имати користи од запажања Воиагера и Цассинија. Ово су специјализоване свемирске летелице Сатурн које су виделе феномен споке током његовог најновијег појављивања у касним 2000-им.
На Сатурновим прстеновима жбице постају видљиве само када су нагнуте према сунцу. Ово се дешава око времена равнодневице планете. У зависности од тога где је постављен апарат за гледање, ознаке могу изгледати као светле тачке светлости или црне мрље. Сличне појаве могу се десити и на другим планетама са прстеновима. Међутим, до сада су виђени само на Сатурновим изузетно упадљивим и густо збијеним прстеновима.
Новооткривена запажања на спикама су направљена од стране НАСА-иног програма Хабл Оутер Планет Атмоспхерес Легаци. Вођа програма у НАСА-и, Ејми Сајмон, виши планетарни научник, изјавила је да „упркос годинама великих запажања мисије Касини, конкретан почетак и дужина сезоне говора и даље су неизвесни, нешто попут ишчекивања прве олује током сезоне урагана. “ Такође, она је жбице навела као „тренутно једино место где можемо да присуствујемо овом очаравајућем природном феномену је на Сатурну“.
Научна заједница очекује да ће додатни погледи на кракове свемирског телескопа Хабл разјаснити овај феномен и открити више детаља о томе како функционише наш соларни систем. Наше разумевање нашег места у универзуму може се побољшати удубљивањем у његове мистерије.