Телескоп Хабл снимио је слике галаксије која личи на медузу са јарким витицама у процесу формирања звезда
Summary
Свемирски телескоп Хабл је добио невероватну слику галаксије у сазвежђу Пегаз, отприлике 800 милиона светлосних година од Земље. Галаксија ЈВ100 је посебна врста „галаксије медуза“. Постоје дугачке витице осветљене накупинама звезда које као да се удаљавају од централног језгра галаксије. […]

Свемирски телескоп Хабл је добио невероватну слику галаксије у сазвежђу Пегаз, отприлике 800 милиона светлосних година од Земље. Галаксија ЈВ100 је посебна врста „галаксије медуза“. Постоје дугачке витице осветљене накупинама звезда које као да се удаљавају од централног језгра галаксије. Ово му даје изглед попут медузе.
Када галаксије дођу у контакт са дифузним гасом који прожима јата галаксија, одвија се процес познат као скидање притиска. Овај процес производи витице. Ради као чеони ветар, уклањајући гас и прашину из галаксије. Ово резултира пратећим тракама које уочљиво красе ЈВ100 док галаксије пролазе кроз овај слабашни гас.
ЈВ100 је ухваћен на ивици свемирског телескопа Хабл. Ово је открило блиставе спиралне кракове галаксије и испупчење језгра састављене од звезда, гаса и прашине. Плаве стазе које подсећају на пипке медузе могу се посматрати како се протежу испод галаксије. ЈВ100 се налази у доњем десном углу приказа Хабла. Окружена је са шест малих елиптичних галаксија и много већом елиптичном галаксијом познатом као ИЦ 5338. ИЦ 5338 се може видети као светли регион дифузне светлости на врху слике. Ове галаксије припадају заједничком јату.
Најсјајнији члан јата галаксија, ИЦ 5338, има два језгра и категорисан је као цД галаксија. Претпоставља се да цД галаксије расту једући мање галаксије. Њиховим језграма може бити потребно веома дуго да се апсорбују. То значи да је уобичајено да имају бројна језгра која су присутна у њиховим телима. Његове спољне ивице су украшене блиставим светлосним тачкама које су састављене од великог броја лоптастих јата.
Истраживање формирања звезда у витицама галаксија медуза био је циљ пројекта који је користио камеру широког поља 3 свемирског телескопа за развој Хуббле слике. Витице доживљавају екстремне услове који подстичу формирање звезда. Уз помоћ овога, астрономи могу стећи увид у формирање звезда у другим регионима космоса.
Нове информације о томе како галаксије ступају у интеракцију са својим окружењем откривају открића ЈВ100 и његовог изгледа попут медузе. Астрономи могу боље разумети еволуцију галаксија испитивањем гаса и прашине који су уклоњени поступком уклањања притиска.