Некатегоризовано

Студија открива да је звук који је генерисао лансирање Артемис 1 на Месецу био интензиван као 40 милиона чинија пиринчаних криспија

Summary

Према новом истраживању, историјско лансирање НАСА-ине џиновске месечеве ракете Артемис 1 произвело је нивое звука који су били знатно виши од очекиваног. На сваком од пет микрофона, истраживачи су открили да су нивои буке виши од очекиваног. Понекад је био […]

Према новом истраживању, историјско лансирање НАСА-ине џиновске месечеве ракете Артемис 1 произвело је нивое звука који су били знатно виши од очекиваног. На сваком од пет микрофона, истраживачи су открили да су нивои буке виши од очекиваног. Понекад је био скоро 20 децибела. Микрофони су постављени између 0,9 и 3,2 миље од Лаунцх Пад 39Б са седиштем у свемирском центру Кенеди на Флориди. Према коауторки Витни Којл, нивои звучног притиска (СПЛ) које производе ракетни мотори могу произвести „пуцајући“ звук због ударних таласа. Ниво буке Артемис 1 имао је карактер пуцкетања на удаљености од 5 км. Био је отприлике 40 милиона пута већи од јела са рижиним криспијем.


Откривено је да је ниво буке достигао 129 дБ. Ово је гласније од моторне тестере или сирене хитне помоћи и може потенцијално да оштети слух. Циљ студије био је да се разбију митови и урбане легенде о гласноћи снажних ракетних лансирања. Откривено је да, супротно одређеним тврдњама, лансирање ракете Сатурн В која је коришћена за цео Аполо програм није било довољно гласно да отопи бетон или запали траву удаљену више од миље.


Истраживачи прихватају да има још много тога да се открије о формирању, ширењу и перцепцији ракетне буке. Међутим, студија представља важан први корак у том правцу. Ипак, као и са Сатурном В, открића ће помоћи у заустављању ширења лажних информација.


Због огромног потиска СЛС-а — најмоћније ракете на свету — лансирање Артемис 1 било је невероватно бучно. Укупни потисак ракете при лансирању је 8,8 милиона фунти, што се постиже спајањем њена два чврста ракетна појачивача и језгром возила. Према извештајима, чврсти ракетни појачивачи СЛС-а су несумњиво одговорни за већину зрачења буке.


Неколико људи који су видели лансирање СЛС-а могу потврдити интензитет звука, а његову снагу је тешко пренети. Звучни таласи ракете били су довољно снажни да се притисак разблажи да формира облаке паре. Ови облаци паре су се могли видети како се крећу ка месту лансирања. Ово је било 20 дБ гласније од онога што су процене животне средине показале.


Аутомобилска сирена производи око 110 децибела, рок концерт око 120, а моторна тестера око 120, према Центру изврсности за слух Министарства одбране САД. Трајни губитак слуха може настати услед продужене изложености нивоима буке изнад 85 дБ. Срећом, лансирање Артемис 1 трајало је само неколико минута. Следеће лансирање СЛС-а неће се десити још најмање годину дана.


Импресивно лансирање Артемис 1 произвело је нивое звука који су били знатно изнад очекиваног. Нова студија наглашава значај разумевања ракетне буке и њених могућих ефеката на животну средину и здравље људи. Ово истраживање је важан почетак у правом смеру, чак и ако још треба сазнати више о ракетној буци.