Старлинк Елона Маска и друге масовне сателитске групе суочавају се са позивима за забрану светлосног загађења
Summary
Астрономи су забринути како брзо ширење сателитских сазвежђа попут Старлинка Елона Маска може утицати на ноћно небо. Стручњаци су издали упозорење на све веће светлосно загађење. Светлосно загађење су изазвале ове констелације сателита на малим висинама у неколико чланака објављених […]

Астрономи су забринути како брзо ширење сателитских сазвежђа попут Старлинка Елона Маска може утицати на ноћно небо. Стручњаци су издали упозорење на све веће светлосно загађење. Светлосно загађење су изазвале ове констелације сателита на малим висинама у неколико чланака објављених у часопису Натуре Астрономи. Да би ограничили светлосно загађење и заштитили нашу способност да посматрамо небо, позвали су на забрану мегасазвежђа.
Ноћно небо је доживело значајан помак. Промена је резултат сунчевог осветљења сателита које је направио човек и повезаног свемирског смећа. Стручњаци кажу да ће бити теже видети слабе астрофизичке сигнале када се осветљеност повећа. Постоји шанса да више нећемо моћи да видимо природну лепоту ведрог ноћног неба. Забринутост око утицаја на ширу јавност укључује могућност да ће људима бити теже да посматрају Млечни пут, добро позната сазвежђа, слабе ауроре и слабе метеоре.
Према научницима, потребна је брза акција за контролу сателитских сазвежђа и смањење светлосног загађења. Они су се залагали за ограничавање броја сателита у ниској орбити, што је вероватно већ превелико. Да би се смањио ефекат на биолошке системе, треба додати капице за ноћно вештачко светло.
Једно од проблема које су идентификовали стручњаци је да је потребно дуже време за прикупљање и комбиновање података. Због тога повећање осветљености ноћног неба може довести до тога да истраживачки објекти изгубе ефикасност и изазову веће трошкове. Сателитске стазе на астрономским фотографијама такође изазивају забринутост. Има озбиљне друштвене последице када се открију астероиди близу Земље који представљају значајан ризик од судара са нашом планетом.
Према ауторима публикација, мало је вероватно да ће се извори светлосног загађења — било да су то сателити на малим висинама, земаљске ЛЕД диоде или друге лампе — сами регулисати. Као резултат тога, научници треба да заузму став против „великог светла“ и спроведу закон. Мегаконстелације сателита на малим висинама имају превише ефеката и ризика, сматрају стручњаци. Стручњаци тврде да их треба или ограничити или потпуно забранити.