Спинлаунцх револуционише летове у свемир помоћу технологије лансирања без ракетног горива
Summary
Награда Гизмодо сајма науке 2023. припала је СпинЛаунцх-у, стартупу за свемирске летове из Калифорније, за свој револуционарни систем лансирања без ракетног горива. Посао је створио центрифугални механизам за лансирање који окреће предмете надзвучним брзинама. Окретање се дешава пре покретања предмета […]

Награда Гизмодо сајма науке 2023. припала је СпинЛаунцх-у, стартупу за свемирске летове из Калифорније, за свој револуционарни систем лансирања без ракетног горива. Посао је створио центрифугални механизам за лансирање који окреће предмете надзвучним брзинама. Окретање се дешава пре покретања предмета у небо користећи кинетичку енергију као мотор прве фазе.
А-33 је модел орбиталне верзије коју компанија намерава да направи у будућности. То је реплика величине једне трећине. Од октобра 2021, А-33 је извршио 10 тестова. Међу њима је и онај који се догодио у септембру 2022. То је укључивало лансирање пробног лансирног возила са демонстрационим носивим теретом за НАСА-у, Ербас, Универзитет Корнел и произвођача сателита Оутпост Спаце. Корисни терети су преживели екстремно велике брзине и укључене силе, доказујући одрживост система.
Са својим интригантним суборбиталним акцелератором, СпинЛаунцх је привукао интересовање неколико страна. Ове странке укључују финансијере, професионалце у сектору ваздухопловства, као и представнике Министарства одбране, унутрашње безбедности и НАСА-е. На овим висинама, погонска фаза лансирне ракете ће се ангажовати да заврши путовање у ниску Земљину орбиту, према комплетном систему компаније.
Ове висине су између 31 и 44 миље. У поређењу са хемијским ракетама, финализовани систем би требало да буде у стању да лансира сателите тешке 440 фунти у ниску Земљину орбиту. Ово резултира 10 пута смањењем трошкова лансирања и смањењем потрошње горива за 70%. Према наводима компаније, систем ће наводно моћи да се покрене пет или више пута дневно. Револуционират ће свемирска путовања тако што ће омогућити брз, приступачан и одржив приступ свемиру.
У Суннивалеу, Калифорнија, оснивач СпинЛаунцх-а Џонатан Јејни успоставио је објекат без летења од 40 стопа пре него што је компанија изградила суборбитални објекат А-33. Дејвид Рен се придружио организацији 2015. године као потпредседник технологије. Након што се придружио, изнео је значајну забринутост око идеје и њене одрживости.
Једна од забринутости је била да ли би посао могао по приступачној цени изградити вакуумску комору великог пречника. Поред тога, био је забринут да ли ће постићи хиперсоничне брзине ротације. Изјавио је да је забринут да ли ће прецизно и поуздано ослободити лансирну ракету са краја тог окретног привеза. Са 12-метарским акцелератором који је компанија првобитно изградила у Санивејлу, СпинЛаунцх је пружио одговоре на ова три питања.
Да би изградила орбитални акцелератор масе у пуној величини, корпорација намерава да изведе неколико демонстрационих летова А-33. Да би започео изградњу сателитских сазвежђа и извео своје прво лансирање у орбиту, посао има за циљ да то учини 2026. Инжењери у фирми се фокусирају на решења са одличним карактеристикама.
Ово укључује креирање клијентских решења „кључ у руке“, интегрисаних сателитских аутобуса и делова свемирских летелица који су компатибилни са СпинЛаунцх-ом. Компанија предвиђа да ће појава широкопојасних сателитских констелација бити резултат приступачног приступа свемиру и нових начина искоришћавања свемира. Ово такође укључује системе који су у стању да континуирано надгледају Земљу у високој резолуцији.