Некатегоризовано

СпацеКс се суочава са проблемима са првим сетом надограђених Старлинк В2 сателита

Summary

Због проблема, неки од СпацеКс-ових првих серија побољшаних Старлинк В2 сателита морали су да се дербидирају. Било је и других који су морали да прођу додатно тестирање пре него што су били подигнути на већу висину. Дана 27. фебруара, 21 […]

Због проблема, неки од СпацеКс-ових првих серија побољшаних Старлинк В2 сателита морали су да се дербидирају. Било је и других који су морали да прођу додатно тестирање пре него што су били подигнути на већу висину. Дана 27. фебруара, 21 сателит, познат као Група 6-1, послат је у орбиту. Брзо су почели да подижу своје орбите, али су престали неколико дана касније. Од тада, одржавају орбите на висинама од отприлике 380 километара. Међународна свемирска станица одржава орбиталну висину између 415 и 420 километара. Међународна свемирска станица почела је да доживљава различиту брзину спуштања на својој орбиталној висини око 15. марта. То је довело до спекулација да можда нешто није у реду са сателитима.


Дана 22. марта, извршни директор СпацеКс-а Елон Муск признао је забринутост у твиту, напомињући да сателити имају „неких проблема“. Међутим, Муск није прецизирао о чему се ради. Ови сателити су први од Старлинкових модела „В2 Мини“. Модели су већи и софистициранији од оригиналних Старлинк сателита. Њихов капацитет је четири пута већи од претходних свемирских летелица и користе напредне антене са фазним низом и фреквенције Е-опсега за бацкхаул. Такође имају потпуно нове електричне потиснике већих перформанси који, да би уштедели новац, користе аргонско гориво уместо криптона.


Сателити В2 Мини су тешки 800 килограма и имају два соларна низа дугачка 12,8 метара, наводи се у поднесцима Федералне комисије за комуникације. Насупрот томе, коначни В2 Старлинк сателити ће тежити око 2.000 килограма сваки и имати соларне низове дугачке 20 метара. Фалцон 9 ракете могу да лансирају В2 Мини сателите због своје компактне величине. Ипак, СпацеКс-ово Старсхип возило је одређено за В2 Старлинк сателите.


У децембру је ФЦЦ дао СпацеКс-у условно овлашћење да лансира 7.500 од својих 30.000 планираних сателита у орбите између 525 и 535 километара. Ово је део сазвежђа Ген2 Старлинк. Од тада, СпацеКс је лансирао четири сета сателита „Групе 5“ у орбите Ген2 које је одобрио ФЦЦ. Међутим, чини се да су ти сателити практично идентични ранијим Старлинк сателитима. Још једно лансирање Групе 5 планирано је за 24. март. Лансирање Групе 6-2 сателита В2 Мини заказано је за 30. март или касније. Остаје неизвесно да ли би проблеми са В2 Мини сателитима у орбити довели до одлагања лансирања.


Нејасно је како ће СпацеКс решити проблеме са сателитима Групе 6-1. Међутим, свакако, фирма стално напредује и унапређује свој сателитски систем Старлинк. Експанзивни планови сателитске констелације СпацеКс-а наишли су на критику разних страна. Међутим, компанија је одлучна да их оствари. Учинак Старлинк-а могао би бити под великим утицајем на развој сателитског интернета. Ово би такође могло помоћи у затварању дигиталног јаза у недовољно покривеним и удаљеним регионима света. Проблеми са сателитима Групе 6-1, међутим, наглашавају потешкоће у имплементацији овако компликованог и амбициозног система.