Некатегоризовано

Сличност далеке галаксије са раним Млечним путем

Summary

Људи су одувек сматрали да је свет мистерија, пуна бескрајних мистерија које заокупљају нашу машту. Једно такво чудо је проналазак Спарклера, галаксије садржане у мрежи сателитских галаксија и глобуларних јата. Сматра се да је Спарклер, који се може наћи у […]

Људи су одувек сматрали да је свет мистерија, пуна бескрајних мистерија које заокупљају нашу машту. Једно такво чудо је проналазак Спарклера, галаксије садржане у мрежи сателитских галаксија и глобуларних јата. Сматра се да је Спарклер, који се може наћи у јужном сазвежђу Воланс, огледало ране галаксије Млечног пута.


Користећи почетне податке свемирског телескопа Џејмс Веб (ЈВСТ), Спарклер је пронађен, а његово откриће нуди јединствени прозор у историју раног стварања Млечног пута. Пре око 9 милијарди година, или 4 милијарде година након Великог праска, Спарклер, назван тако по двадесет кружећих јата у орбити, могао се видети. Црвени помак од 1,38, откривен са новим ЈВСТ плус срећним гравитационим сочивом, омогућава нам да видимо галаксију каква је била у древној прошлости.


Професори Данкан Форбс и Арон Романовски са Државног универзитета Сан Хозе у Сједињеним Државама и Свинбурн Универзитета у Аустралији били су главни истраживачи студије. Дванаест компактних звезданих јата Спарклера је проучавано у погледу старости и дистрибуције металности, и откривено је да су били слични тренутним околним јатом Млечног пута када су били млађи. Било је кластера који су били и стари и богати металима, попут оних који се виде у испупчењу Млечног пута, и других који су били и стари и сиромашни металом, можда припадајући сателитској галаксији коју Спарклер тренутно гута.


Иако Спарклер тренутно има само 3% масе Млечног пута, очекује се да ће на крају достићи Млечни пут у универзуму какав познајемо. Кроз ово откриће, имамо ретку прилику да сазнамо више о томе како су кугласта јата и млади Млечни пут настали када је универзум био једва трећину свог садашњег узраста.


Према професору Данкану Форбсу, „изгледа да из прве руке посматрамо галактички склоп како повећава своју масу — у облику патуљасте галаксије и више глобуларних јата.“ „Постанак глобуларних јата дуго је био мистерија и ми смо узбуђени што ЈВСТ може завирити у прошлост како би их погледао у њиховом детињству“, каже коаутор професор Аарон Романовски. Спарклер нуди поглед у прошлост који нам помаже да схватимо како су створени наша галаксија и свет у целини. Спарклерово откриће је доказ и капацитета људске радозналости и безграничне могућности научног истраживања.


Важан развој у астрономији био је налаз Спарклер. Нуди нам редак прозор у то како се формирао наш Млечни пут и одакле су настала глобуларна јата. Захваљујући најсавременијој технологији свемирског телескопа Џејмс Веб и упорним напорима научника као што су професор Арон Романовски и професор Данкан Форбс, ово откриће је сада достижно. Спарклер је само једна од многих нерешених мистерија које постоје у универзуму, а постоји и безброј других чуда која тек треба да буду откривена.