Некатегоризовано

Свемирски телескоп Џејмс Веб снима запањујуће фотографије беба звезда које плешу усред усковитланог гаса и прашине

Summary

Свемирски телескоп Џејмс Веб (ЈВСТ) направио је величанствене фотографије новорођених звезда, као и усковитланог гаса и прашине у 19 спиралних галаксија. Ово је компонента научног програма ПХАНГС. Друге технике снимања не могу да продру кроз густе облаке гаса и прашине […]

Свемирски телескоп Џејмс Веб (ЈВСТ) направио је величанствене фотографије новорођених звезда, као и усковитланог гаса и прашине у 19 спиралних галаксија. Ово је компонента научног програма ПХАНГС. Друге технике снимања не могу да продру кроз густе облаке гаса и прашине кроз које може да види средњи инфрацрвени инструмент (МИРИ) на ЈВСТ.


„Почетне фазе животног циклуса звезде остале су ван видокруга пошто је процес прекривен облацима гаса и прашине“, изјавио је члан тима ПХАНГС Универзитета Охајо, Адам Лерој. Групе гаса и прашине које се налазе у међузвезданој средини примећене су у МИРИ посматрањима НГЦ 1365, на пример. Ово је након апсорпције светлости из звезда у развоју и пуштања је назад у инфрацрвену. Као резултат тога, спирални кракови галаксије су испуњени сложеном мрежом кавернозних мехурића и филаментних шкољки које праве младе звезде које ослобађају енергију.


Због високе осетљивости ЈВСТ-а, он такође детектује разне позадинске галаксије. Неки су изгледа зелени или црвени. Слика НГЦ 1433 показује како динамичке активности везане за формирање звезда утичу на укупну структуру галаксије. Са изузетном резолуцијом ЈВСТ-а, чврсто, бриљантно језгро са карактеристичном структуром двоструког прстена сија у најситнијим детаљима у галактичком центру. „Двоструки прстен“ у овом случају је заправо низ блиско збијених спиралних кракова који се увијају у овални облик дуж шипке галаксије.


Све до велике резолуције ЈВСТ-а на инфрацрвеним таласним дужинама, звезде у најранијој фази свог живота у оближњим галаксијама као што је НГЦ 7496 остале су скривене гасом и прашином. Веббова јединствена покривеност таласном дужином омогућава откривање сложених органских хемикалија које се називају полициклични ароматични угљоводоници. Ове хемикалије су кључне за развој звезда и планета. Углавном се могу наћи унутар примарних трака прашине које се налазе у спиралним краковима Вебове МИРИ слике.


Најновије фотографије, које откривају никада раније виђене детаље попут „сјајних пећина прашине и џиновских кавернозних мехурића гаса“ који се налазе у рукама галаксије, изазивају страхопоштовање тима ПХАНГС-а. Према члану тима ПХАНГС Карин Сандстром са Универзитета Калифорније у Сан Дијегу, „подручја која су потпуно тамна на Хуббле сликама сијају у финим детаљима на овим новим инфрацрвеним фотографијама. Ово нам даје могућност да истражимо како се прашина у међузвезданом медију апсорбује светлост младих звезда и поново је зрачи као инфрацрвено. Као резултат тога, долази до излагања замршене мреже гаса и прашине.“


19 галаксија које чине део студије ПХАНГС остаће под испитивањем. Ово је док истраживачи настављају да истражују формирање звезда и каталогизирају ове недавно откривене карактеристике у међузвезданом медију. „Спровођењем овог пописа можемо стећи увид у то како формирање звезда и њихова повратна спрега утичу на међузвездани медијум. На крају, то доводи до следеће генерације звезда. Поред тога, оне ће помоћи да се схвати како то заправо омета стварање звезда у следећој генерацији“, рекла је Џенис Ли. Џенис је главни научник Опсерваторије Гемини у НОИРЛаб-у Националне научне фондације. Поред тога, Џенис, која води групу ПХАНГС, запослена је као придружени астроном на Универзитету у Аризони.