Свемирски телескоп Џејмс Веб приметио је џиновску звезду на ивици супернове
Summary
Свемирски телескоп Џејмс Веб (ЈВСТ) направио је занимљиве слике Волф-Раиетове звезде ВР 124. ВР 124 се налази у сазвежђу Стрелца и удаљена је око 15.000 светлосних година од Земље. Звезда, која је отприлике 30 пута масивнија од Сунца, у процесу […]

Свемирски телескоп Џејмс Веб (ЈВСТ) направио је занимљиве слике Волф-Раиетове звезде ВР 124. ВР 124 се налази у сазвежђу Стрелца и удаљена је око 15.000 светлосних година од Земље. Звезда, која је отприлике 30 пута масивнија од Сунца, у процесу је одбацивања својих спољашњих слојева.
Поред тога, налази се на прагу трансформације у супернову. Сходно томе, око њега се развио ореол прашине и гаса. Астрономи су посебно заинтересовани за прашину која је избачена из ВР 124. То је зато што може да расветли како се планете развијају и елементе који су у основи живота на Земљи.
„Вишак буџета прашине“ у универзуму може бити загонетка којој ЈВСТ-ова запажања о ВР 124 могу помоћи да се разоткрију. Тренутне идеје о пореклу прашине не могу на прави начин да објасне обиље прашине у свемиру. Ово је упркос кључној улози коју прашина игра у стварању звезда, молекула и планета. ЈВСТ телескоп би могао да пружи увид у ову појаву. То ће учинити анализом космичке прашине у инфрацрвеном спектру, што је тип светлости који је најпогоднији за посматрање.
У јуну 2022, недуго након што је почела са радом, ЈВСТ је снимио ВР 124. Дана 25. децембра 2021, опсерваторија је послата у орбиту европском ракетом Ариане 5 из Француске Гвајане. ЈВСТ је успешно стигао до Лагранге тачке 2 Земља-Сунце. Ово је гравитационо стабилна локација у свемиру која је удаљена 930.000 миља (1,5 милиона километара) од Земље. По доласку на своју назначену локацију, ЈВСТ је започео сложену секвенцу постављања како би развио свој огромни штитник од сунца и примарно огледало са више сегмената. Ово је довело до тога да чланови тима мисије, научници и свемирски ентузијасти широм света задржавају дах.
Након дужег периода одјаве, ЈВСТ је започео своју научну кампању у јуну 2022. године, а НАСА је објавила прве ЈВСТ слике за јавно гледање месец дана касније. Тренутно, телескоп спроводи широк спектар истраживања која би могла да мењају игру. Ово је од проучавања неких од најранијих звезда и галаксија у свемиру до одређивања састава атмосфере оближњих егзопланета.
Астрономи могу боље да схвате животни циклус великих звезда. То је захваљујући ЈВСТ-овим детаљним запажањима јединствене Волф-Раиет фазе ВР 124 непосредно пре него што је експлодирала као супернова. Пре лансирања телескопа, астрономима је недостајало неопходно знање да истраже проблеме у вези са стварањем прашине у окружењима као што је ВР 124. Поред тога, нису били у стању да утврде да ли су зрна прашине бројна и довољно велика да издрже супернову и да значајно допринесу развоју телескопа. укупан буџет прашине. Ова питања се сада могу истражити коришћењем стварних података из ЈВСТ-а, откривајући битне детаље о раду универзума.