Свемирски телескоп Хабл направио је запањујуће слике галаксија које су на путу судара
Summary
Наш универзум је прелепо снимљен на још једној слици коју је направио свемирски телескоп Хуббле. Овог пута, трио галаксија на путу до судара и спајања је фотографисано. Три галаксије заједно које се називају СДССЦГБ 10189, могу се видети на слици, […]

Наш универзум је прелепо снимљен на још једној слици коју је направио свемирски телескоп Хуббле. Овог пута, трио галаксија на путу до судара и спајања је фотографисано. Три галаксије заједно које се називају СДССЦГБ 10189, могу се видети на слици, која је величанствена, толико близу једна другој да се скоро чини да се спајају. Форме галаксија су већ искривљене, а везе између њих могу се открити у облику прашина и гаса.
Чињеница да су све три укључене галаксије тренутно у процесу рађања нових звезда чини овај судар посебним упркос чињеници да су галактички судари прилично редовни. Неповезана спирална галаксија лево од судара лежи мирно док се дешава, слично као космичка верзија посматрача који „гуми врат“ у земаљском судару који се догодио на аутопуту овде на Земљи.
На крају ће се три галаксије које се могу видети у сазвежђу Боотес спојити у једну масивну галаксију. Гравитационе интеракције међу триом ће проузроковати да се спирална структура коју галаксије сада приказују током процеса уништи. Три масивне галаксије које стварају звезде у СДССЦГБ 10189 удаљене су само 50.000 светлосних година једна од друге. У космичком смислу, ова удаљеност — иако се чини да је велика и није нарочито опасна за судар — заправо је прилично близу. На пример, Андромеда је удаљена више од 2,5 милиона светлосних година од Сунца, што је чини најближом галаксијом нашем Млечном путу.
Астрономи истражују почетке галаксија које су највеће и најмасовније у универзуму, назване као најсјајније галаксије кластера (БЦГ), на новој слици свемирског телескопа Хабл. Мање галаксије усисавају веће галаксије, или галаксије богате гасом, као што је овај трио, сударају се и спајају да би постале БЦГ. Галактичка јата, огромне космичке структуре састављене од стотина галаксија, могу се користити за праћење стварања таквих галаксија.
БЦГ, замршена структура материјалних грудвица и филамената створених тамном материјом која повезује појединачне галаксије унутар кластера, може дати наговештаје за развој такозване „космичке мреже“, према научницима. Формирање БЦГ-а и тачан тренутак у историји свемира дугој 13,8 милијарди година су још увек предмет расправе. Неки научници верују да су ове огромне блиставе галаксије настале у раном свемиру када је био само око 19% стар колико је сада. Неки верују да се БЦГ-ови и даље развијају и стварају.
Можда је могуће да БЦГ настане као резултат спајања СДССЦГБ 10189, што би на крају могло дати одговоре на питање како и када настају ове огромне светлеће галаксије. Као резултат тога, ова нова Хуббле слика даје значајан допринос нашем знању о универзуму и његовој еволуцији. Област астрономије доживљава период брзог напретка, што га чини узбудљивим тренутком бити истраживач. Сада можемо да видимо даље и јасније него икада раније захваљујући свемирском телескопу Хуббле, који је отворио потпуно нови универзум могућности за наше проучавање космоса.