Свемирска летелица Еуцлид је постављена да истражује мистериозне особине универзума
Summary
Амбициозни пројекат Европске свемирске агенције (ЕСА), свемирска летелица Еуцлид, спрема се да крене у историјску мисију. Циљ ове мисије је истраживање тамне материје и тамне енергије. Најкритичније мистерије универзума укључују ове две. Наше разумевање ових мистериозних објеката, који чине око […]

Амбициозни пројекат Европске свемирске агенције (ЕСА), свемирска летелица Еуцлид, спрема се да крене у историјску мисију. Циљ ове мисије је истраживање тамне материје и тамне енергије. Најкритичније мистерије универзума укључују ове две. Наше разумевање ових мистериозних објеката, који чине око 95% универзума, има значајан јаз. Пројекат Еуцлид се нада да ће открити ове скривене мистерије. Ово ће бити урађено стварањем 3Д слике универзума која се простире на више од трећине неба и укључује две милијарде галаксија,
Космички брод тежак две тоне, висок 4,7 метара и широк 3,5 метара тренутно сија под флуоресцентним осветљењем у стерилној лабораторији на југу Француске. Планирано је да буде лансиран на ракети СпацеКс Фалцон 9 са Кејп Канаверала у Сједињеним Државама између 1. јула и 30. јула. Првобитно, Москва је намеравала да лансира Еуклид на ракети Сојуз. Међутим, прошле године, као реакција на европске санкције за инвазију на Украјину, Москва је повукла своје лансере, одлажући лансирање.
Свемирска летелица Еуцлид придружиће се свемирском телескопу Џејмс Веб на другој Лагранжевој тачки. Ово је стабилна локација која лебди 1,5 милиона километара од Земље. Одавде може да одржава своја леђа покривена соларним панелом стално окренута према Сунцу. Еуклидова опсерваторија ће моћи да види објекте удаљене 10 милијарди светлосних година. Ово ће пружити свеже информације о томе како се универзум променио откако је настао пре 13,8 милијарди година.
Предвиђено је да мисија траје до 2029. године, уз могуће продужење уколико све буде ишло по плану. Телескоп пречника 1,2 метра и блиски инфрацрвени спектрометар и фотометар (НИСП) су два примарна инструмента свемирске летелице. НИСП може да одвоји инфрацрвене таласне дужине које нису видљиве голим оком.
Астрофизичар Давид Елбаз из Француске комисије за атомску енергију каже да је видно поље летелице упоредиво са „два пуна месеца“. Еуклидове напредне карактеристике ће му омогућити да препозна огромне појаве као што су црне рупе које су изван домета Веб телескопа. То је због његовог малог видног поља захваљујући широкој перспективи.
Еуклидов циљ ће се фокусирати на нову технику посматрања нечега што се не може видети – тражењем његовог одсуства. Слабо гравитационо сочиво је процес у коме видљива и тамна материја на путу нежно искривљују светлост која путује из милијарди година у прошлости. Менаџер пројекта Ђузепе Рака је наговестио да ће Еуклид уклонити видљиву материју из једначине. Циљ ће бити да се утврди присуство тамне материје која се налази у средини.
Како научне операције почињу у октобру, прве фотографије би требало да се појаве брзо. Ипак, за изузетан обим података које је произвела мисија научницима би били потребни месеци или чак године да их сортирају. Еуклид ће бити посебан инструмент у потрази за решењима неких од најважнијих проблема у универзуму. Они укључују Хаблову напетост. Ово је велика разлика између два тачна одређивања брзине ширења универзума, при чему тамна енергија има кључни део.