Некатегоризовано

Русија шаље спасилачку летелицу Сојуз на Међународну свемирску станицу

Summary

Русија је покренула спасилачку мисију користећи свемирски брод Сојуз без посаде. Циљ мисије је да се пронађу два космонаута и НАСА астронаут. Њихов повратак на Земљу био је спречен након што је њихов оригинални свемирски брод уништен од стране мини […]

Русија је покренула спасилачку мисију користећи свемирски брод Сојуз без посаде. Циљ мисије је да се пронађу два космонаута и НАСА астронаут. Њихов повратак на Земљу био је спречен након што је њихов оригинални свемирски брод уништен од стране мини метеорита. Ово се догодило док је био привезан на ИСС (Међународна свемирска станица). У петак је свемирска летелица Сојуз МС-23 успешно лансирана са казахстанског космодрома Бајконур. Ово је према видео снимку уживо који је обезбедио ИСС партнер НАСА.


Свемирски брод Сојуз МС-23 спојиће се са ИСС-ом у недељу рано ујутро по московском времену. Очекује се да ће се амерички астронаут Франк Рубио и руски космонаути Дмитриј Петелин и Сергеј Прокопјев вратити на Земљу касније ове године. Њих троје је првобитно требало да проведу око шест месеци на ИСС. Њихов боравак, који је почео када су стигли преко летелице МС-22 у септембру 2022. године, наставиће се до краја марта 2023. Међутим, у децембру је МС-22 почео да цури расхладна течност. Ово се догодило када је оно што изгледа као микрометеорит пробило спољашњи радијатор.


Првобитни планови су били за Сојуз МС-23. План је био да оно што би могло да замени Рубија, Петелина и Прокопјева на свемирској станици, полети средином марта са два космонаута и једним астронаутом на броду. Двојица Руса, као и амерички члан посаде, сада ће остати на ИСС-у. То ће трајати до септембра, упркос одсуству заменске посаде на броду МС-23.


Очекује се да ће се неисправни Сојуз МС-22 искрцати са ИСС крајем марта. Ово ће омогућити повратак на Земљу и подвргнути анализи након лета од стране Роскосмоса. Током мисије, капсула ће остати причвршћена за истраживачки објекат у орбити у случају било какве кризе. На крају ће вратити посаде на Земљу.


Њихов оштећени Сојуз МС-22 требало је да се врати са три следећег месеца. Међутим, званичници су закључили да би то било превише ризично. Температура унутар кабине би скочила током повратка на Земљу да није било расхладне течности. Могуће је да би то могло да доведе до оштећења рачунара и других уређаја, као и да чланове посаде који носе заштитну опрему изложи ризику од екстремног излагања топлоти.


Посада ИСС-а осећа олакшање због успешног лансирања Сојуза МС-23. То је зато што им гарантује да ће имати сигуран начин да се врате на Земљу када њихова мисија буде завршена. Овакви инциденти служе као подсетник на ризике које астронаути и космонаути преузимају у свакој мисији у свемир. Осим тога, то доказује да је то активност високог ризика.


Свемир је остао јединствено подручје сарадње Москве и Вашингтона. То произилази из почетка сукоба између Русије и Украјине и одговарајућих западних санкција које су уведене Русији. Заједнички напори две земље у истраживању свемира показују да упркос њиховим разликама, оне могу да сарађују на постизању заједничког циља. Завршетак мисије Сојуз МС-23 је доказ координације и сарадње Русије и Сједињених Држава у истраживању свемира. охрабрује за предстојећу сарадњу у овој динамичној области.