Русија објавила прве слике оштећења свемирске летелице Сојуз
Summary
Прве слике које показују спољно оштећење иза цурења радијатора на свемирском броду Сојуз који је усидрен у Међународну свемирску станицу, објавила је Роскосмос, руска свемирска агенција, у понедељак, 13. фебруара. Роскосмос тврди да је удар метеора узроковао штету, а организација […]

Прве слике које показују спољно оштећење иза цурења радијатора на свемирском броду Сојуз који је усидрен у Међународну свемирску станицу, објавила је Роскосмос, руска свемирска агенција, у понедељак, 13. фебруара. Роскосмос тврди да је удар метеора узроковао штету, а организација још увек испитује ствар. Камера на манипулатору у америчкој секцији ИСС коришћена је за снимање рупе у терморегулационом систему бродског радијатора.
Цурење је откривено 14. децембра. Због тога је лансирање нове свемирске летелице Сојуз, МС-23, одложено до марта 2023. У међувремену, док се ситуација истражује. Ово кашњење долази након још једног цурења расхладне течности на роботском теретном свемирском броду Прогресс 82. Цурење је откривено два дана пре него што су фотографије објављене у јавности.
Сојуз МС-22 послао је НАСА-иног астронаута Френка Рубија и космонаута Сергеја Прокопјева и Дмитрија Петелина на Међународну свемирску станицу у септембру. То не представља претњу за станицу или њену посаду, према званичницима НАСА програма, упркос цурењу. Међутим, ИСС партнери и даље очајнички покушавају да пронађу одговор на ово питање.
Астронаути не могу да се врате на Земљу на Сојузу МС-22 који цури осим ако на станици не постоји хитан случај. Прокопјев и Петелин ће се вратити у МС-22 ако буде потребна евакуација пре доласка МС-23. Рубио ће, с друге стране, морати да путује на капсули СпацеКс Драгон. Капсула СпацеКс Драгон може да прими само четири додатна астронаута. Сматра се опасном идејом имати трећу особу на Сојузу без расхладне течности током ужареног успона кроз Земљину атмосферу.
Првобитно је планирано да Сојуз МС-23 буде лансиран са казахстанског космодрома Бајконур у фебруару. Замениће проблематични МС-22, који је одложен за март. На мисије Рубија, Прокопјева и Петелина вероватно неће много утицати кратко одлагање. То је зато што се од њих већ очекивало да проведу дупло више времена на ИСС.
Након несреће, НАСА и СпацеКс су у преговорима о повећању заштите на свемирском броду Црев Драгон. Црев-6, следећа мисија особља СпацеКс-а на ИСС, требало би да буде лансирана 26. фебруара.
Инцидент служи као подсетник на значај рутинског одржавања и прегледа свемирских летелица. Поред тога, наглашава неопходност хитних процедура и резервних планова у случају непланираних незгода. Да би се заштитила безбедност астронаута и чланова посаде, кључно је одржавати висок степен пажње и припреме како истраживање свемира и путовања постају све распрострањенији.