Некатегоризовано

Русија има за циљ спасавање посаде Сојуза МС-22 24. фебруара

Summary

Летелица Сојуз МС-23, чија је летелица за повратак била угрожена у децембру, покупиће три астронаута са Међународне свемирске станице. Руска свемирска агенција Роскосмос потврдила је нови датум лансирања летелице. Беспилотна летелица Сојуз требало би да полети 24. фебруара. Вратиће космонауте […]

Русија има за циљ спасавање посаде Сојуза МС-22 24. фебруара

Летелица Сојуз МС-23, чија је летелица за повратак била угрожена у децембру, покупиће три астронаута са Међународне свемирске станице. Руска свемирска агенција Роскосмос потврдила је нови датум лансирања летелице. Беспилотна летелица Сојуз требало би да полети 24. фебруара. Вратиће космонауте Сергеја Прокопјева и Дмитрија Петелина, као и НАСА астронаута Френка Рубија. План је био да се врате на летелицу Сојуз која их је у септембру одвела на свемирску станицу. Ипак, мисија је морала да буде одложена након летелице. Ово је због цурења у децембру за које се сматрало да је изазвано ударом метеора.


Пошто је брод за снабдевање по имену Прогрес 82, који је био везан за ИСС од прошлог октобра, почео да цури расхладна течност током викенда, Роскосмос је одложио путовање прошлог понедељка. Међутим, након детаљне инспекције, свемирска агенција је изјавила да је спасилачки брод спреман за полетање. Снимци емитовани током процеса ископавања Прогреса 82 нису открили никакве очигледне индикације оштећења брода за снабдевање. У 22:15 по источноевропском времену, летелица је почела да се избацује из орбите. Лансирање МС-23 је заказано за 26. фебруар. Поред тога, планирано је да стигне на ИСС два дана пре мисије Спаце Кс Црев-6, осим ако Роскосмос не одложи лансирање.


Постојале су гласине да је цурење Сојуза узроковано грешком у производњи, а не случајним свемирским каменчићем, како је Роскосмос званично тврдио. Агенција је раније ове недеље објавила слике које показују где је дошло до цурења расхладне течности и тврдње о удару микрометеороида. Тројица астронаута ће бити извучена помоћу Сојуза МС-23 и враћена на Земљу. Време цурења је покренуло нека питања. Међутим, руководство НАСА програма је уверило јавност да ни лабораторија у орбити ни њена посада нису у опасности од пропуштања Сојуза МС-22.


Сојуз МС-23 ће заузети место оштећеног Сојуза МС-22. Стићи ће до Међународне свемирске станице два дана пре него што мисија Спаце Кс-а Црев-6 полети. Астронаут Уједињених Арапских Емирата, два НАСА-ина астронаута, као и руски космонаут биће сви на броду Црев-6 када полете на Међународну свемирску станицу. На мисије Рубија, Прокопјева и Петелина може само донекле утицати кашњење лансирања Сојуза МС-23. То је зато што су већ планирали да проведу дупло више времена на Међународној свемирској станици. Очекује се да ће остати на броду још неколико месеци пре него што се врате кући, највероватније крајем септембра.


Летелица Сојуз је у употреби у Русији више од 50 година. Био је поуздан начин за пребацивање људи на и са ИСС (Међународне свемирске станице). Летелица Сојуз је безбедна, а Роскосмос је уверио јавност да ће се детаљно испитати разлог цурења. Агенција је такође почела да разговара са СпацеКс-ом. Ово се односи на побољшање заштите капсула Црев Драгон како би се боље одбраниле од потенцијалних напада микрометеороида. Нема сумње да су најновија цурења изазвала нека питања, свемирске организације из целог света напорно раде како би осигурале да безбедност астронаута у орбити увек буде главни приоритет.