Роботска рука са омогућеном вештачком интелигенцијом удружује се са уметницима како би произвела уметност
Summary
Употреба технологије у креативним дисциплинама није нова појава. Међутим, тренутно је на сцену ступила ФРИДА, роботска рука са АИ-ом и која сарађује са уметницима на стварању оригиналних и забавних слика. ФРИДА је креирана у оквиру пројекта Фрамеворк анд Роботицс Инитиативе […]

Употреба технологије у креативним дисциплинама није нова појава. Међутим, тренутно је на сцену ступила ФРИДА, роботска рука са АИ-ом и која сарађује са уметницима на стварању оригиналних и забавних слика. ФРИДА је креирана у оквиру пројекта Фрамеворк анд Роботицс Инитиативе фор Девелопинг Артс (ФРИДА). Производ може прихватити слике, људске инпуте, па чак и музику, и трансформисати их у уметничка дела. Ова уметничка дела подсећају на једноставне слике прстију.
Способност ФРИДА-е да тренутно испита своје четке и изврши модификације издваја га од других сличних АИ робота. Може да ради са уметницима да постави циљеве на високом нивоу које ФРИДА треба да изврши. Поред тога, производиће слике у складу са тим циљевима. ФРИДА није замишљена да заузме место људских уметника и не производи идеје за комуникацију. Уместо тога, има за циљ да подстакне људску креативност. Ово је тако што се људима дају лака средства да се изразе коришћењем природног језика или моделских репрезентација.
Истраживачи са Универзитета Царнегие Меллон развили су ФРИДА, коју називају алатом за подстицање креативног размишљања. Једна од главних предности ФРИДА-е је њена способност да „рифује“ на грешке. Ова корист може пружити изненађујуће и узбудљиве резултате који су изван разматрања људског уметника. Уметничко дело робота окарактерисано је као ћудљиво и импресионистичко. Његови програмери намеравају да му дају могућност вајања у будућности.
Тим ФРИДА види везу између људске и роботске креативности као фасцинантну област за истраживање. „ФРИДА користи тип АИ модела који су развијени за обављање различитих задатака.
Ово укључује натписе фотографија и дешифровање садржаја сцене и њихово коришћење за решавање овог уметничког генеративног изазова“, рекао је Јим МцЦанн, члан универзитетског факултета. Циљ је да се људским уметницима обезбеди ново оруђе које ће користити у свом раду, а не да их замени.
Похваљен је капацитет ФРИДА-е да ради заједно са људским уметницима, а да и даље задржи свој препознатљив стил. То је дивна илустрација како АИ може побољшати креативни процес. Штавише, фасцинантно је посматрати будућу путању ове нове технологије. Потенцијал за креативност потпомогнуту вештачком интелигенцијом (АИ) је неограничен, а ФРИДА је само почетак.