Роботови удови који се могу увући омогућавају му да се креће без напора кроз уске просторе
Summary
Истраживачи су креирали робота који може да увуче своје удове како би лако маневрисао кроз ограничене локације. Инспирација је црпљена из тога како се мрави крећу кроз таква подручја. Робот може да прелази просторе који су краћи и мањи од […]

Истраживачи су креирали робота који може да увуче своје удове како би лако маневрисао кроз ограничене локације. Инспирација је црпљена из тога како се мрави крећу кроз таква подручја. Робот може да прелази просторе који су краћи и мањи од њега. Поред тога, може да се пење преко степеница и да путује по разним врстама тла. Ово укључује траву, лабав камен, малч и дробљени гранит, према студији објављеној у Адванцед Интеллигент Системс.
Дизајнирање робота са ногама који се може прилагодити низу окружења променљиве величине или крутости један је од примарних проблема на терену. Иако су неки роботи прилагодили удове да прелазе одређене терене, не могу да стану у уска подручја. Да би превазишли ову потешкоћу, истраживачи су погледали инсекте, посебно мраве. Мрави прилагођавају своје држање тако да се уклапају у уска места и на њих не утичу неравно тло или мање препреке.
Научници су направили ниског, здепастог робота. Овај робот има четири таласаста, увлачна крака. Састоје се од шест концентричних цеви, свака угнежђена у другу. Опруге које повезују делове ногу заједно омогућавају да се ноге природно скупљају када се робот креће кроз мало место и протеже се назад на отвореном простору. Удовима није потребна активна снага или подешавање да би се променила њихова укупна дужина.
Због своје свестраности, робот може да мења и висину и ширину. Ово је замишљено да прихвати шири распон величина тела од других упоредивих робота. Делови ногу могу се сами склопити. Ово омогућава роботу да се провуче кроз уске пролазе и рашири се испод ниских плафона. Робот се може уклопити на локације које су само 72 посто његове пуне ширине и 68 посто пуне висине. То је због његове свестраности.
Ови роботи могу да пређу многе површине, али су тренутно превише деликатни за биолошко праћење, истраживање или мисије трагања и спасавања. Истраживачи намеравају да активно регулишу крутост опруга које повезују сегменте ногу. Ово ће омогућити прилагођавање кретања врсти терена без употребе претеране снаге. Робот тада може задржати своју испружену ногу када се креће преко отвореног простора или високих објеката. Поред тога, може се скупити до најнижег могућег облика приликом уласка у мале површине.
Развој напреднијих робота који могу да истражују сложена окружења напредује кроз развој овог новог робота са увлачењем удова. Међутим, стварање робота за операције трагања и спасавања, истраживања и биолошко праћење ће на крају захтевати интеграцију неколико ствари. Интеграција дизајна, контрола, сенсинг, планирање и унапређење хардвера су укључени. Студија је бацила светло на механизме који омогућавају микроскопским инсектима да путују тако брзо преко непредвидиво разноликог терена. Ови механизми би се једног дана могли применити на стварање још софистициранијих робота.