Некатегоризовано

Прва светска ракета 3Д штампана је спремна за лансирање по први пут

Summary

Са лансирањем Терран 1, прве 3Д штампане ракете икада, Релативити Спаце, бизнис са седиштем у Калифорнији, требало би да постигне прекретницу. Последњих 7 година посао је провео усавршавајући технологију. Прославља се лансирање ракете, која је требало да полети у среду. […]

Са лансирањем Терран 1, прве 3Д штампане ракете икада, Релативити Спаце, бизнис са седиштем у Калифорнији, требало би да постигне прекретницу. Последњих 7 година посао је провео усавршавајући технологију. Прославља се лансирање ракете, која је требало да полети у среду. Иако не носи комерцијални терет, почетни лет ће транспортовати неуспели 3Д штампан део ракете из ранијег покушаја да се направи летелица.


Са 85% 3Д штампања, ракета Терран 1 висока 35 метара је далеко највећа 3Д штампана структура икада састављена. Техника 3Д штампања налази широку примену у више индустрија. Користи машине које аутономно „штампају“ узастопне слојеве меких, прашкастих или течних материјала. Ови материјали се затим брзо учвршћују или спајају да би се створиле чврсте, 3-димензионалне ствари. Дизајни објеката се скенирају са дигиталних нацрта.


Релативити Спаце је своју будућност уложио у смањење трошкова које очекује од рационализације процеса производње ракета. Употреба огромних роботских 3Д штампача омогућиће постизање овог циља. Релативити Спаце користи 3Д штампаче да поједностави многе своје производне процедуре. Поред тога, 3Д штампачи лакше прилагођавају дизајн ракета ако су потребне након што су полетеле. Ово елиминише потребу за замршеним ланцем снабдевања, који би обично одложио побољшања ракета.


Терран 1 је дизајниран за лансирање сателита у ниску Земљину орбиту (ЛЕО) носивости од 2.755 фунти. С друге стране, Релативити Спаце је развио Терран Р, већу, 3Д штампану ракету за вишекратну употребу коју планира да лансира 2024. Ово је резултат све мање потражње за том категоријом ракете-носача. Релативити Спаце је потписао уговоре о лансирању у вредности од преко 1,65 милијарди долара. Уговори су за обе његове ракете, при чему већи Терран Р чини већину те продаје.


Иновативни приступ компаније смањењу трошкова производње је у супротности са већином конкурената. Већина његових конкурената концентрисала се на смањење трошкова развојем ракета дизајнираних за вишекратну употребу. Пример су појачивачи Фалцон 9 које је направио СпацеКс Елона Маска. Релативити Спаце је једна од неколико америчких ракетних компанија које се такмиче да задовоље растућу потражњу за јефтиним услугама лансирања.


Потражња је тренутно вођена такозваним мега-констелационим плановима свемирских организација. ОнеВеб, СпацеКс и Амазон Јеффа Безоса су неке од компанија које имају за циљ да лансирају десетине хиљада сателита који емитују интернет у ниску орбиту (ЛЕО) у блиској будућности. Док ОнеВеб и Амазон желе да упосле упоредиве огромне ракете различитих компанија за лансирање за своје сателите, СпацеКс тренутно користи своје тешке ракете да постави своју Старлинк мрежу у орбиту. Према најави коју су компаније објавиле прошле године, ОнеВеб ће лансирати своје најновије сателите на Терран Р из Релативити Спаце-а.


Значајно достигнуће за пословање и већу свемирску индустрију је ракета Терран 1 компаније Релативити Спаце. Примена технологије 3Д штампања у производњи ракета има потенцијал да у потпуности трансформише сектор и драстично смањи трошкове производње. Релативити Спаце је у доброј позицији да профитира од овог тренда. То је због његовог иновативног приступа развоју ракета јер потреба за приступачним услугама лансирања стално расте.