Постављање и демонстрација помагала за лунарну навигацију
Summary
Развој лунарних навигационих светионика од стране НАСА-е значајно напредује. Ови фарови ће омогућити будућим свемирским летелицама да се локализују и идентификују позицију, брзину и време са великом тачношћу. Све је веће присуство људи у близини Месеца, јер активности на, у […]

Развој лунарних навигационих светионика од стране НАСА-е значајно напредује. Ови фарови ће омогућити будућим свемирским летелицама да се локализују и идентификују позицију, брзину и време са великом тачношћу. Све је веће присуство људи у близини Месеца, јер активности на, у близини и око његове површине настављају да расту. Ова навигациона помагала су кључна за омогућавање свемирским летелицама и људима да пронађу свој пут. Слично као што Глобални систем позиционирања (ГПС) на Земљи обезбеђује навигационе сигнале, лунарни навигациони фарови су направљени да раде исто.
Навигациони светионик у С-опсегу познат као Лунарни чвор 1 (ЛН-1) креиран је за употребу на Месецу. Као део НАСА-иних комерцијалних услуга лунарног терета (ЦЛПС), недавно је изграђен у Центру за свемирске летове Марсхалл (МСФЦ). Мисија би тренутно требало да буде лансирана у првом кварталу 2023. НОВА-Ц лунарни лендер, који је развио Интуитиве Мацхинес, испоручиће ЛН-1 на површину Месеца.
Циљ ЛН-1 је да прикаже навигационе системе који могу омогућити оближње површинске и орбиталне операције око Месеца. Поред тога, они ће промовисати аутономију и смањити ослањање на високо коришћене комуникационе ресурсе засноване на Земљи као што је НАСА-ина мрежа дубоког свемира. Пренос података о стању и времену назад на Земљу ће спроводити ЛН-1 током целе мисије. Податке ће снимати земаљске станице ДСН-а ради процене перформанси. Неколико референци мора бити видљиво корисницима одједном да би се добило решење у реалном времену слично ГПС-у. Хардвер и могућности са ЛН-1 могли би бити укључени у много већу инфраструктуру када се успостави ова лунарна комуникациона мрежа.
Дизајн ЛН-1 користи предности ЦубеСат делова и алгоритама аутономног система за позиционирање више свемирских летелица (МАПС). На овај начин, дизајн омогућава аутономно позиционирање свемирских летелица коришћењем навигационих мерења. Радио ЛН-1 ће се користити за извођење неколико ствари. Они укључују једносмерни, некохерентни опсег и Доплерово праћење засновано на псеудошуму (ПН), поред приказивања МАПС алгоритама. Циљ је да се обезбеде алтернативне методе навигације и поређења за процену перформанси. ЛН-1 ЦАД модели показују малу величину корисног терета ЛН-1, а његова модуларна конструкција омогућава да се лако угради у низ возила домаћина.
Тестирање са очекиваним оперативним земаљским станицама почело је након завршетка и испоруке терета ЛН-1. Овим тестовима успешно је утврђена РФ компатибилност између ДСН-а и ЛН-1 терета. Демонстрација је потврдила да је ДСН способан да прима телекомуникационе сигнале у С-опсегу у свим предвиђеним режимима рада. Ови режими су неопходни за анализу података телеметрије и домета са ЛН-1.
Будућа аутономна лунарна навигација може бити омогућена овом новом технологијом и МАПС алгоритмима које је ЛН-1 доказао. Будуће верзије ЛН-1 развија МСФЦ тим. Они ће обезбедити широку покривеност лунарне површине. Како се ово дешава, НАСА ће улагати у комуникационе и навигационе објекте у орбити Месеца и оближњим областима. Развој овог накнадног корисног терета ће се фокусирати на три виталне функције: извођење демонстрације навигације међу свемирским летелицама, обезбеђивање опстанка у лунарној ноћи на терету и повећање зрелости сигнала како би се испунио стандард ЛунаНет интероперабилности за интеграцију, рад и компатибилност са НАСА-иним планирана средства.