Некатегоризовано

Објављени су најновији налази најмоћнијег соларног телескопа на свету

Summary

Нова студија објављена у Тхе Астропхисицал Јоурнал Леттерс представља најновија открића соларног телескопа Даниел К. Иноуие. Овај телескоп је међу најмоћнијим на глобалном нивоу у погледу проучавања Сунца. Био је то значајно достигнуће за астрономску заједницу. То је зато што […]

Нова студија објављена у Тхе Астропхисицал Јоурнал Леттерс представља најновија открића соларног телескопа Даниел К. Иноуие. Овај телескоп је међу најмоћнијим на глобалном нивоу у погледу проучавања Сунца. Био је то значајно достигнуће за астрономску заједницу. То је зато што је студија користила податке из инструмента видљивог спектрополариметра (ВиСП) током фазе верификације науке.


Највећи и најмоћнији соларни телескоп на свету, соларни телескоп Даниел К. Иноуие, је четворометарски соларни телескоп који се налази у Мауију на Хавајима. Настао је као део заједничких напора широм света. Напор је почео пре отприлике 30 година. Циљ је био да побољшамо наше разумевање Сунца и његове функције у свемирским временским појавама.


Један од његових главних циљева је способност телескопа да унапреди знање о потенцијалним претњама кључној електричној и комуникационој инфраструктури. Свемирски временски феномени могу бити узроковани сунчевом активношћу. Може да омета рад свемирских летелица и других критичних технолошких система. Ови системи укључују електричне и комуникационе мреже. Евиденција ризика коју води британска влада већ укључује информације о овим појавама.


Алат ВиСП, који је доступан само на соларном телескопу Даниел К. Иноуие, способан је да подели улазну светлост на своје саставне делове, слично призми, што резултира ефектом „дуге“. То је витално средство за мерење соларне активности. Разлог за то је што може да изабере скоро било коју мешавину таласних дужина за снимање.


У овој најновијој студији, научници под руководством др Рајана Френча користили су неупоредиви однос сигнал-шум инструмента ВиСП да би погледали како се шири бљесак умбра. Умбрални бљесак је појава која се јавља у доњој сунчевој атмосфери. Умбрални бљескови су појаве сјаја у хромосфери сунца које се крећу кроз низ таласа и удара.


Увид у то како се таласи могу кретати у нижој соларној атмосфери добијају се из података које је прикупио ВиСП. Ово нуди кратак преглед онога што ће будући подаци инструмента моћи да ураде. др Френч, бивши др. кандидат на Универзитетском колеџу у Лондонској лабораторији Муллард Спаце Сциенце Лаборатори, изјавио је да би квантификовање флуктуација у магнетном пољу у хромосфери Сунца забележених у овој студији било немогуће без соларног телескопа Даниел К. Иноуие.


Подаци су само узорак за шта је ВиСП способан, рекао је др Френч, који је сада соларни физичар у Националној соларној опсерваторији САД. Интригантно је размишљати о томе која ће додатна открића заједница соларне физике направити са телескопом.


Као примарни сарадник на соларном телескопу Даниел К. Иноуие, СТФЦ је надгледао развој камера које је група академских институција користила у овој најновијој студији током фазе пројектовања телескопа. Дизајн контролног система телескопа је кључан за одржавање прецизног постављања и висококвалитетних слика. То је урађено у сарадњи са Обсерватори Сциенцес Лтд. од стране СТФЦ Рутхерфорд Апплетон Лаборатори (РАЛ) Спаце.