Нови талас свемирских стартапа са циљем да уновче лунарне мисије
Summary
Развој инфраструктуре и технологије потребне за обављање послова на Месецу од стране приватних свемирских предузећа унапређује НАСА-ин узвишени циљ стварања самоодрживе лунарне економије. Ово укључује премештање појединаца и робе, спровођење истраживања, вађење ресурса, па чак и коришћење лунарног леда за […]

Развој инфраструктуре и технологије потребне за обављање послова на Месецу од стране приватних свемирских предузећа унапређује НАСА-ин узвишени циљ стварања самоодрживе лунарне економије. Ово укључује премештање појединаца и робе, спровођење истраживања, вађење ресурса, па чак и коришћење лунарног леда за прављење ракетног горива. Нада се да ће се успоставити тржиште на Месецу где ће приватна предузећа моћи да функционишу независно од владе.
Упркос могућности значајних награда, постоји огроман ризик повезан са улагањем у лунарно тржиште у развоју. У последњих десет година свемирска индустрија је уложила око 272 милијарде долара у сателите и ракете за Земљину орбиту. Ово је поред тога што лунарни сектор чини око 3,3 милијарде долара од тог укупног износа. Неопходан је и развој других технологија. Неопходност је циљ успостављања самоодрживе лунарне економије. Притом представља озбиљну претњу за биосферу планете.
НАСА је ангажовала приватни сектор да постигне свој циљ. С тим у вези, доделио је развојне послове комерцијалним свемирским компанијама које граде и лансирају свемирске летелице. Ове свемирске летелице су способне да носе терет и на крају људе на површину Месеца. Због високих температура на Месецу и његове просечне удаљености од Земље, ова предузећа се суочавају са великим технолошким потешкоћама у одржавању своје опреме тамо.
НАСА је формирала ЦЛПС (Цоммерциал Лунар Паилоад Сервицес) иницијативу за изградњу флоте мањих роботских свемирских летелица за испоруку терета и терета на Месец. Када роботски лендери буду готови, НАСА ће их купити кроз овај програм, који финансира њихов развој. Превозом терета за клијенте који додатно плаћају, предузећа стога могу зарадити више новца.
Интуитиве Мацхинес и Астроботиц су две компаније које се такмиче за долазак на Месец ове године, док је Испаце Инц., јапанска компанија, већ лансирала летелицу на свом путу до Месеца.
Астроботиц циља на Оцеанус Процелларум, највећу тамну област на најближој страни Месеца, док Интуитиве Мацхинес планира да стигне до јужног пола Месеца крајем јуна. Пошто су њихови клијенти желели да тестирају различите терете у суровом лунарном окружењу, ове компаније такође превозе терет који није НАСА. Дугорочни циљ је да се развије самоодржива лунарна економија удаљавањем од НАСА-е као ексклузивног клијента лунарних активности ка другим купцима.
Успостављање лунарне економије могло би бити веома корисно за Земљу, упркос разним техничким препрекама које се морају превазићи. На пример, прикупљање ресурса са Месеца може имати мањи негативан утицај на животну средину него на Земљи, а коришћење лунарног леда као ракетног горива могло би да буде јефтиније и има мањи негативан утицај на животну средину од садашњег свемирског путовања. Самодовољна лунарна економија такође може резултирати оснивањем нових индустрија и технологије, генерисањем нових могућности запошљавања и јачањем економије.
Развој самоодрживе лунарне економије је још увек у току, али приватне компаније напредују у стварању потребне инфраструктуре и технологија. Развој пратећих индустрија и технологије, као и способност приватних предузећа да обављају послове на Месецу без ослањања на државно финансирање, одредиће успех лунарне економије. Потенцијалне предности лунарне економије надмашују многе препреке, због чега је вредно труда за НАСА и приватни сектор.