Некатегоризовано

Непосредна контаминација метеорита од стране наше планете

Summary

Разумевање метеорита може нам помоћи да стекнемо више знања о формирању нашег Сунчевог система и раној прошлости наше планете. „Нетакнути“ метеорит, с друге стране, можда и не постоји. Ово је према новом истраживању метеорита Винцхцомбе. Овај метеорит се срушио на […]

Непосредна контаминација метеорита од стране наше планете

Разумевање метеорита може нам помоћи да стекнемо више знања о формирању нашег Сунчевог система и раној прошлости наше планете. „Нетакнути“ метеорит, с друге стране, можда и не постоји. Ово је према новом истраживању метеорита Винцхцомбе. Овај метеорит се срушио на Земљу у фебруару 2021. године. Хемија метеорита је претрпела драматичне промене у року од неколико сати након што је ушао у Земљину атмосферу. Ово је резултат контаминације из земље и атмосфере на Земљи.


Калцит, халит и минерали калцијум сулфата пронађени су у метеориту Винцхцомбе. То је било након што се фрагментирао у Земљиној атмосфери, према испитивању. Ови минерали су нуспроизводи земаљске модификације, а не изворни у метеориту. Према овом истраживању, најбоље је пажљиво чувати метеорите у инертним срединама како би се смањила контаминација са земље.


Разумевање генезе и еволуције нашег Сунчевог система у великој мери зависи од проучавања метеорита. О стварању планета сведоче физички и хемијски процеси сачувани у метеоритима. Они такође пружају информације о околностима у раном Сунчевом систему. Осим тога, они нуде детаље о поступцима који су резултирали развојем живота на Земљи.


Винцхцомбе метеорит је карбонски хондрит, облик ретког метеорита који се углавном састоји од угљеника и силицијума. Научници су посебно заинтересовани за ову специфичну врсту метеорита. То је зато што укључује органске супстанце попут аминокиселина, које су кључне за живот. Студије о органским компонентама у метеориту Винцхцомбе можда нису тачне. То је због контаминације метеорита копненим минералима и солима.


Закључци студије имају последице за анализу геолошких узорака који су враћени из свемира. Такви узорци се састоје од материјала са астероида Рјугу, који су допремљени на Земљу 2020. године или предстојеће испоруке узорака са површине Марса. Да би се спречила копнена контаминација, која може да искриви научна открића, овим узорцима се мора пажљиво руковати и одржавати.


Истраживањем метеорита Винцхцомбе откривено је да „нетакнути“ метеорит можда заправо не постоји. Током неколико кратких сати од уласка у Земљину атмосферу, метеорити могу бити контаминирани минералима и солима на Земљи. Ово откриће има значајне последице за истраживање метеорита и узорака геологије донетих из свемира. Наглашава колико је важно пажљиво руковати и чувати ове узорке. Сврха овога је да се смањи копнена контаминација и гарантује тачност научних истраживања.