Најављена заједничка мисија НАСА-е и Италијанске свемирске агенције о загађењу ваздуха
Summary
Мулти-Англе Имагер фор Аеросолс (МАИА) је заједничка мисија НАСА-е и Италијанске свемирске агенције Агензиа Спазиале Италиана (АСИ). Мисија ће испитати како загађење честицама у ваздуху утиче на здравље људи. МАИА означава да су епидемиолози и специјалисти за јавно здравље први […]

Мулти-Англе Имагер фор Аеросолс (МАИА) је заједничка мисија НАСА-е и Италијанске свемирске агенције Агензиа Спазиале Италиана (АСИ). Мисија ће испитати како загађење честицама у ваздуху утиче на здравље људи. МАИА означава да су епидемиолози и специјалисти за јавно здравље први пут били укључени у развој НАСА сателитске мисије са циљем побољшања друштвеног здравља.
Пре завршетка 2024. године биће покренута опсерваторија МАИА. Композиција се састоји од научног инструмента који је развила НАСА-ина Лабораторија за млазни погон у јужној Калифорнији и АСИ сателита по имену ПЛАТиНО-2. Мисија ће анализирати податке прикупљене са земаљских сензора, опсерваторије и атмосферских модела. Направиће се поређење између исхода и података о људском рођењу, хоспитализацији и смрти. Кроз ово ће бацити светло на потенцијалне здравствене ефекте чврстих и течних загађивача у ваздуху који удишемо.
Аеросоли, који су честице у ваздуху, повезани су са неколико здравствених проблема. Ово укључује рак плућа и респираторна стања попут срчаног удара, астме и можданог удара. Поред тога, постоје неповољни репродуктивни и перинатални исходи, пре свега превремени порођај, као и ниска порођајна тежина новорођенчета. Токсичност различитих мешавина честица није добро препозната, каже Давид Динер, који ради као главни истраживач за МАИА. Дакле, ова мисија ће нам помоћи да схватимо како загађење честицама у ваздуху представља ризик за наше здравље.
Спектрополариметријска камера са усмеравањем чини научни алат опсерваторије.
Електромагнетни спектар омогућава снимање дигиталних слика из различитих углова. Ово укључује блиске инфрацрвене, видљиве, ултраљубичасте и краткоталасне инфрацрвене регионе. Проучавајући обрасце и распрострањеност здравствених проблема повезаних са лошим квалитетом ваздуха, научни тим МАИА-е ће стећи боље разумевање. Ово ће бити урађено коришћењем ових података за анализу величине и географске дистрибуције честица у ваздуху. Поред тога, анализираће састав и обиље честица у ваздуху.
У дугој историји сарадње између НАСА-е и АСИ-ја, МАИА представља врхунац онога што НАСА и АСИ организације могу да понуде. Ово се односи на разумевање, стручност и технологију посматрања Земље. Франческо Лонго, шеф АСИ-јевог Одељења за посматрање и операције Земље, истакао је да ће ова комбинована наука мисије помоћи људима још дуго времена.
Споразумом, који је потписан у јануару 2023. године, настављена је деценија сарадње између АСИ и НАСА-е. Ово укључује лансирање мисије Цассини на Сатурн 1997. Лаки италијански ЦубеСат за снимање астероида, или ЛИЦИАЦубе, из АСИ, био је критична компонента НАСА-ине мисије Доубле Астероид Редирецтион Тест (ДАРТ) 2022. Ношен је као додатни терет на броду Орион за мисију Артемис И.