Некатегоризовано

Научници открили егзопланету величине Земље у близини у Сунчевом систему

Summary

Астрономи су пронашли нову егзопланету по имену К2-415б која је удаљена отприлике 70 светлосних година од Сунца и која је величине Земље. За ово откриће коришћени су сателит Транситинг Екопланет Сурвеи Сателлите (ТЕСС) и НАСА-ин свемирски брод Кеплер. Са више […]

Астрономи су пронашли нову егзопланету по имену К2-415б која је удаљена отприлике 70 светлосних година од Сунца и која је величине Земље. За ово откриће коришћени су сателит Транситинг Екопланет Сурвеи Сателлите (ТЕСС) и НАСА-ин свемирски брод Кеплер. Са више од 2.600 открића егзопланета до данас, свемирска летелица Кеплер се сматра најплоднијим телескопом за лов на планете.


Међутим, Кеплер пројекат је пренамењен као К2 за извођење фотометрије високе прецизности одређених региона у еклиптици. Ово се догодило након што су њена два реакциона точка отказала 2013. Мисија ТЕСС је тренутно у току, а свемирска летелица спроводи истраживање 200.000 најсјајнијих звезда које се налазе у близини Сунца у потрази за транзитним егзопланетама.
Након што је испитао податке о светлосној кривуљи из мисије К2 и ТЕСС-а, међународни тим астронома под руководством Терујукија Хирано са Универзитета за напредне студије у Јапану потврдио је присуство егзопланете К2-415б.


Откривено је да егзопланета има радијус од око 1,015 Земљиних радијуса. Поред тога, био је најмање три пута масивнији од Земље. Сваких 4.018 дана, К2-415б путује 0.027 АЈ од своје матичне звезде, К2-415, око звезде. Сматра се да је око 400 К равнотежна температура за К2-415б.
Звезда која је домаћин егзопланете К2-415, има измерену ефективну температуру од 3.173 Келвина и класификована је као М5В спектрални тип. Звезда има радијус од приближно 0,2 соларних радијуса. Штавише, има масу од приближно 0,16 соларних маса. Као резултат открића нове егзопланете, К2-415 је сада једна од звезда са најнижом масом која је дом планете налик Земљи.

Такође, то је звезда која је домаћин планети најближој Земљи коју су откриле Кеплер/К2 мисије.
К2-415б се види као повољан кандидат за будућа истраживања за карактеризацију атмосфере планета сличних Земљи са ниским температурама. Тим је закључио да је К2-415 погодан кандидат за даље праћење радијалне брзине и транзитну спектроскопију. То је због његове удаљености од 22 комада и умерене дубине транзита.


У закључку, откриће К2-415б представља значајан напредак у карактеризацији планета сличних Земљи и потрази за егзопланетама. Напредне свемирске опсерваторије као што су Кеплер и ТЕСС омогућавају астрономима да потврде присуство егзопланета. Поред тога, астрономи анализирају њихове карактеристике како би схватили разноликост планетарних система и потенцијал за живот ван нашег Сунчевог система.