НАСА снима елабориране слике издужених астероида користећи планетарни радар
Summary
НАСА-ина Лабораторија за млазни погон имала је прилику једном у животу да спроведе дубинска посматрања дугачке свемирске стене 3. фебруара 2023. То је било када је астероид познат као 2011 АГ5 безбедно прошао поред Земље. Што се тиче величине, астероид […]

НАСА-ина Лабораторија за млазни погон имала је прилику једном у животу да спроведе дубинска посматрања дугачке свемирске стене 3. фебруара 2023. То је било када је астероид познат као 2011 АГ5 безбедно прошао поред Земље. Што се тиче величине, астероид мери преко 1.600 стопа у дужину и преко 500 стопа у ширину. Ово личи на Емпире Стате Буилдинг. Путовао је скоро пет пута више од Земље него Месец док је прошао Земљу. Удаљеност је била око 1,1 милион миља.
Објекат Дееп Спаце Нетворк у близини Барстоуа, Калифорнија, дом је моћне антенске антене за радар соларног система Голдстоне од 230 стопа. Истраживачи га користе за прављење прецизних слика астероида. Међу најиздуженијим астероидима икада виђеним, овај радар је открио мерења веома издуженог објекта. „Од 1.040 објеката близу Земље које је уочио планетарни радар и који су били предалеко, ово је један од најиздуженијих објеката које смо приметили“, рекао је Ленс Бенер. Ланце служи као главни научник у ЈПЛ-у и помаже у вођењу посматрања.
Карактеристике астероида откривене су помоћу радарских мерења Голдстоне, која су обављена између 29. јануара и 4. фебруара. Једна од две хемисфере има масивну, широку конкавност, а суптилне тамне и светле области могу бити мале површине неколико десетина метара. преко. Без опреме која би помогла посматрању, астероид би изгледао таман као угаљ. Запажања су такође показала да се 2011 АГ5 споро ротира, и да је потребно девет сати да се заврши један пуни круг.
Скенирање Голдстоне радара помогло је да се побољша разумевање карактеристика астероида. Ово је укључивало изглед изблиза, као и орбиталну механику астероида око Сунца. Радар нуди тачна очитавања удаљености. Ова очитавања могу да се користе за фино подешавање орбиталне руте астероида од стране истраживача НАСА-иног Центра за проучавање објеката близу Земље (ЦНЕОС). Астероид направи један круг око Сунца сваких 621 дан. Неће се приближити Земљи све до 2040. На удаљености од отприлике 670.000 миља, безбедно ће проћи нашу планету када стигне до те тачке. Растојање је једнако отприлике три пута удаљености од Земље до Месеца.
Занимљиво је приметити да је 2011 АГ5 брзо стекао славу као астероид „дете постер“. То је било након што је утврђено да постоји мали ризик од утицаја у будућности. Међутим, даља посматрања овог објекта елиминисала су сваку могућност удара. Поред тога, нова мерења домета планетарног радарског тима додатно ће усавршавати своју орбиту још дуго времена. Да би анализирао ризик од удара, ЦНЕОС израчунава орбите свих познатих астероида близу Земље. Канцеларија за координацију планетарне одбране у седишту НАСА-е у Вашингтону има Програм за посматрање објеката у близини Земље. Пружа помоћ и ЦНЕОС-у и Голдстоне Солар Систем Радар Гроуп.
Величина, облик и орбита издуженог астероида 2011 АГ5 откривени су студијама које је урадила НАСА-ина Лабораторија за млазни погон користећи Голдстоне радар. Наша сазнања о потенцијалним опасностима које представљају астероиди близу Земље су напредовала овим открићима. НАСА предузима значајне кораке да заштити нашу планету. Поред тога, предузела је мере да гарантује наше континуирано астрономско истраживање праћењем ових објеката и финим подешавањем њихових орбиталних рута.