НАСА одлаже инаугуралну мисију свемирске летелице Боеинг Старлинер са посадом
Summary
Лансирање прве мисије свемирског брода Боеинг Старлинер са посадом НАСА је одложила најмање до лета 2023. Капсула Старлајнер је требало да буде лансирана у априлу 2023, али су тестови и техничке дебате у последњем тренутку довели до одлагања. Лансирање мисије […]

Лансирање прве мисије свемирског брода Боеинг Старлинер са посадом НАСА је одложила најмање до лета 2023. Капсула Старлајнер је требало да буде лансирана у априлу 2023, али су тестови и техничке дебате у последњем тренутку довели до одлагања. Лансирање мисије са посадом је важно за Боингову свемирску јединицу. То је зато што је то последњи пробни лет летелице пре него што се придружи СпацеКс-овој капсули Црев Драгон као другом превозном средству које је одобрила НАСА.
Мисија Старлајнер ће дебитовати након лета приватног астронаута планираног за мај. Ово ће омогућити тимовима да процене спремност и заврше рад на верификацији летелице, према речима шефа НАСА-ине свемирске операције Кети Луедерс. Луедерс ипак није улазио у додатне детаље у вези са узроцима кашњења.
Кашњење је резултат додатног тестирања које су Боинг и НАСА спровели на неколико компоненти летелице. Боингови софтверски инжењери тестирају систем ручног летења за Старлинер. Служиће као резервни у случају да се софтвер за аутоматизовано летење за свемирску летелицу поквари. „Додата редундантност у хитним случајевима“ је главни циљ тестирања. Било је потребно више времена него што се очекивало да се разговара о минималној вероватноћи да се литијум-јонске батерије које су критичне за мисију могу прегрејати током пристајања на станицу. Такође се разговарало о безбедности литијум-јонских батерија које су критичне за мисију.
Боинговој одлуци да настави са мисијом успротивили су се главни службеник за безбедност свемирске станице и представници НАСА-ине канцеларије за астронауте. Током недавне техничке расправе пре лета, званичници Боинга и НАСА-е изразили су забринутост у вези са батеријама. Вероватноћа да ће квар батерије угрозити посаду била је мала. Међутим, званичници НАСА-е су коначно дошли до истог закључка као и Боеинг и друго особље савезне свемирске агенције. Боеинг тренутно размишља о редизајнирању батерија и развоју стратегије за додавање заштите у случају да се једна прегреје.
Боинг је био суочен са проширеном листом тестова и редизајна. Ово долази пре жељно очекиване оперативне фазе њеног НАСА уговора. Уговор вредан 4,5 милијарди долара постигнут 2014. омогућио је НАСА-и да надгледа развој Старлајнера. Почетни пробни лет Старлајнера без посаде прекинут је због око 80 софтверских грешака у 2019. Међутим, успешна мисија праћења је завршена 2022. године.
Поред тога, Боеинг жели да модификује систем који одваја главни модул посаде свемирске летелице Старлинер од њеног сервисног модула, компоненте пртљажника у којој се налазе потисници који се избацују пре повратка летелице на Земљу. Боеинг ће од НАСА-е добити најмање 24,8 милиона долара за надоградњу система.
Батерије за Старлинер нису изазвале никакве проблеме Боингу током тестирања. Међутим, било је неких контроверзи о томе како би се могући квар батерије могао проширити на суседне ћелије. Проблеми са Старлинер батеријом и очекивана побољшања биће додата стално растућој листи тестова и редизајнирања које Боеинг мора да заврши пре оперативног дела свог НАСА уговора.