Некатегоризовано

НАСА Марс орбитер месецима детектује недостатак кретања са кинеског ровера Журонг

Summary

Кинески ровер Журон није се кретао на Марсу неколико месеци, према НАСА-ином Марс Рецоннаиссанце Орбитер (МРО). Ровер на соларни погон ушао је у програмирани режим хибернације у мају 2022. како би издржао ниске нивое сунчевог зрачења током зиме у региону […]

НАСА Марс орбитер месецима детектује недостатак кретања са кинеског ровера Журонг

Кинески ровер Журон није се кретао на Марсу неколико месеци, према НАСА-ином Марс Рецоннаиссанце Орбитер (МРО). Ровер на соларни погон ушао је у програмирани режим хибернације у мају 2022. како би издржао ниске нивое сунчевог зрачења током зиме у региону Утопиа Планитиа на Марсу.


Када би батерија ровера и соларни низови могли да обезбеде довољно електричне енергије, очекивало се да ће започети своје аутономне операције у децембру када се температуре и нивои светлости стабилизују. Ровер може имати слој марсовске прашине акумулиран на његовој површини, што би могло утицати на то како добро ради, према сликама ХиРИСЕ-а, али кинеске свемирске власти нису понудиле ажурирање стања ровера.


Забринутост у вези са здрављем ровера и стањем кинеског програма истраживања Марса изразили су ентузијасти и научници у свемиру због Журонговог недостатка кретања. Забрињава и недостатак информација о статусу ровера од стране кинеских свемирских власти. Тим мисије се још није чуо са Журонгом, према јануарском извештају у Соутх Цхина Морнинг Посту. Развој ХиРИСЕ фотографија, међутим, наговештава да можда још постоји шанса да ровер оживи.


Соларни панели ровера и два „прозора“ кроз која супстанца названа н-ундекан може да складишти топлотну енергију током дана и да је испушта ноћу могу имати проблема са функционисањем ако се на његовој површини накупи прашина. За разлику од народних лунарних ровера Иуту, Зхуронг нема јединицу за грејање радиоизотопа и уместо тога користи методе као што су н-ундекан за грејање и слој аерогела за изолацију.


Соларне панеле НАСА-иног ровера Спирит очистио је ђаво прашине 2005. године, што је повећало способност летелице да генерише енергију. Постоји одређена нада за Зхуронгову активацију због оваквих догађаја, као и због пораста нивоа сунчевог зрачења како се приближава лето на северној хемисфери.


Као прва национална соло интерпланетарна истраживачка мисија, Зхуронг је део успешне кинеске експедиције Тианвен-1, која је лансирана у јулу 2020. Мисија је послала свемирски брод Тианвен-1 у орбиту око Марса, а Зхуронг је касније слетео у Утопиа Планитиа након мисија да скенира и процени намеравано место за слетање.


У оквиру мисије Кина је успешно лансирала свемирски брод у орбиту око Марса заједно са Сједињеним Државама, Европском свемирском агенцијом, Совјетским Савезом/Русијом, Индијом и Уједињеним Арапским Емиратима. Са Зхуронг ровером, Кина је постала друга нација која је успешно покренула ровер на Марсу.


Зхуронг је функционисао на површини Марса нешто више од годину дана пре него што је ушао у хибернацију, упркос томе што је имао животни век примарне мисије од три земаљска месеца. Наставио је најмање 1.921 метар јужно од подручја слетања и завршио своју проширену мисију, која је укључивала тражење геоморфолошких циљева попут блатних вулкана. Шангајска академија за технологију свемирских летова (САСТ) извештава да је орбитер Тианвен-1, који је стигао у орбиту близу Марса пре две године, исправно функционисао од 10. јануара и да је такође завршио са постизањем својих главних научних циљева.


Тренутна ситуација у Зхуронгу није поменута ни у једној од прича које су кинески државни медији објавили у знак сећања на годишњицу убацивања у орбиту. Како би се припремио за повратну мисију узорка на Марс која би могла да полети касније ове деценије, очекује се да Тианвен-1 уради тестове кочења у ваздуху.