НАСА користи моћ вештачке интелигенције за троструко повећање перформанси хардвера
Summary
НАСА користи вештачку интелигенцију (АИ) за креирање хардвера мисије који надмашује делове које су дизајнирали људи. НАСА-ина опрема сада има боље перформансе у структури захваљујући новом процесу Еволвед Струцтурес, који је креирао истраживачки инжењер Рајан Меклеланд. Такође драматично смањује време […]

НАСА користи вештачку интелигенцију (АИ) за креирање хардвера мисије који надмашује делове које су дизајнирали људи. НАСА-ина опрема сада има боље перформансе у структури захваљујући новом процесу Еволвед Струцтурес, који је креирао истраживачки инжењер Рајан Меклеланд. Такође драматично смањује време дизајна и тежину.
Метални носачи и носачи се производе коришћењем генеративног система са АИ за различите мисије истраживања свемира. Према МцЦлелланду, систем вештачке интелигенције креира итерацију дизајна једном у минуту. Ово је далеко брже од циклуса итерације људског дизајна, који траје недељама. Повећањем броја циклуса итерације, систем може брзо креирати оптималне дизајне.
Техника Еволвед Струцтурес је коришћена за дизајнирање и скеле за НАСА-ин балон ЕКСЦИТЕ телескоп и оптичке клупе за УВ спектрометар за снимање. Према МцЦлелланду, оптичка клупа је једна од најупечатљивијих употреба. То је зато што смањује око 10 комада на један део који се још увек може произвести коришћењем компјутерске нумеричке контроле (ЦНЦ) технологије.
Систем вештачке интелигенције зависи од детаљног извештаја који људи достављају у којем су наведене спецификације за компоненту. Ово укључује оптерећење и притиске којима ће бити изложен. Идеалну структуру ствара свака итерација надградњом претходне. Програм генеративног дизајна може да заврши 30 до 40 итерација за само неколико сати. Дигитални производни процес који може ићи од дизајна до производње за само недељу дана може се директно напајати са готовим производом.
Приступ еволуираних структура, према МцЦлелланду, је око десет пута бржи од НАСА-иног стандардног процеса пројектовања. Да би се дизајн завршио, потребно га је пренети између пројектанта, аналитичара стреса и машинисте. Нова процедура скраћује дуготрајан рад који се може у потпуности обавити помоћу рачунара, штедећи време и труд.
Добијени делови имају органске облике који су „скоро слични костима“. Поред тога, они могу да издрже веће структурне притиске него делови које је направио човек. Компоненте дизајниране од вештачке интелигенције су лакше до две трећине и имају до десет пута нижу концентрацију напрезања. Што се тиче структурних перформанси, МцЦлелланд је открио да нове компоненте раде три пута боље.
Сваке године НАСА производи стотине прилагођених делова за своје бројне мисије. Техника Еволвед Струцтурес ће се вероватно често примењивати приликом пројектовања структурних компоненти, електронике и других подсистема за НАСА-ине инструменте и свемирске летелице, према МцЦлелланду. Као резултат тога, истраживање свемира би се одвијало брже и за мање новца.
МцЦлелланд тврди да АИ има способност да значајно смањи трошкове стварања компликованих система. Хиперганиц, немачка софтверска компанија, раније је креирала прототип ракетног мотора заснованог на вештачкој интелигенцији који је 3Д штампан у једном комаду. Још једна илустрација како се АИ може применити за побољшање дизајна и производње сложених система је НАСА-ин нови поступак.