НАСА и Министарство енергетике ујединили су се да изведу иновативни лунарни експеримент
Summary
Експеримент са електромагнетиком на лунарној површини – ноћ (ЛуСЕЕ-Нигхт) је иновативни научни инструмент на којем НАСА и Министарство енергетике (ДОЕ) раде заједно. Биће инсталиран на супротној страни Месеца ради спровођења нових експеримената. Инструмент је сарадња између неколико ентитета. Они укључују […]

Експеримент са електромагнетиком на лунарној површини – ноћ (ЛуСЕЕ-Нигхт) је иновативни научни инструмент на којем НАСА и Министарство енергетике (ДОЕ) раде заједно. Биће инсталиран на супротној страни Месеца ради спровођења нових експеримената. Инструмент је сарадња између неколико ентитета. Они укључују Националну лабораторију ДОЕ у Броокхејвену, Канцеларију за науку ДОЕ, Лабораторију за свемирске науке на УЦ Берклију и НАСА-ину дирекцију за научне мисије. Мрачно доба универзума ће проучавати инструмент ЛуСЕЕ-Нигхт. Ово је период између 380 и 400 милиона година након Великог праска када прве сјајне звезде и галаксије још нису постојале,
То је једини начин да добијете најбоље резултате. Инструмент пружа могућност да се схвати како је несветлећа материја еволуирала у звезде и галаксије које данас посматрамо. То је зато што су радио таласи једини сигнали које можемо открити из мрачног доба. Даља страна Месеца је одлична локација за ову врсту експеримента. Ово се може приписати чињеници да нема сметњи од јоносфере и да је Месец заштићен од опасних радио таласа са Земље и Сунца током лунарне ноћи.
Експериментом ЛуСЕЕ-Нигхт биће направљена прва посматрања ових деликатних радио таласа из мрачног доба. То ће бити урађено помоћу антена које се могу поставити и радио пријемника. На накнадно заказаном лету Цоммерциал Лунар Паилоад Сервицес (ЦЛПС), инструмент ће бити послат на другу страну Месеца. Опрема мора да издржи оштру, ледену и мрачну лунарну ноћ на супротној страни Месеца. То мора да ради довољно дуго да прикупи и пошаље податке назад на Земљу, што отежава овај експеримент. Способност роботског рада и одржавања људског присуства на површини Месеца током лунарне ноћи је кључна. То је због екстремних температурних варијација на Месецу. Температуре могу да се крећу од 250°Ф (120°Ц) током дана до -280°Ф (-173°Ц) ноћу.
Експеримент ЛуСЕЕ-Нигхт је почетник који ће водити већу будућу опрему да темељно проучава ове раније неоткривене радио фреквенције. То ће помоћи истраживачима да боље разумеју ране фазе рођења и еволуције Универзума. Стјуарт Д. Бејл, главни истраживач експеримента ЛуСЕЕ-Нигхт, изјавио је да је мерење изузетно тешко. То је зато што је радио-емисија галаксије невероватно јака и сигнал мрачног доба је сакривен испод ње. Портпарол научне сарадње ЛуСЕЕ-Нигхт, Ане Слосар, напоменула је да сваки пут када се отвори нови фреквентни прозор у космологији, долази до нових увида у порекло Универзума и нашу улогу у њему.
У циљу подршке свемирским иновацијама и истраживању, дугогодишња сарадња је ојачана партнерством НАСА-е и ДОЕ. Партнерство ЛуСЕЕ-Нигхт омогућава дугорочне, високоприоритетне научне експерименте са површине Месеца. Ако експеримент ЛуСЕЕ-Нигхт буде успешан, послужиће као водич за већу будућу опрему. Даље истраживање ових радио-фреквенција, које су иначе невидљиве, биће спроведено помоћу опреме. Такође, помоћи ће истраживачима у бољем разумевању најраније фазе настанка и еволуције Универзума.