НАСА-ин Цуриосити Ровер снимио је спектакуларан поглед на „сунчеве зраке“ на Марсу, што је први пут да су примећени
Summary
НАСА-ин ровер Цуриосити је искусан истраживач површине Марса. Добио је прелепу фотографију заласка сунца на Марсу која приказује зраке светлости који по први пут продиру кроз облаке. Када је извор светлости који се приближава делимично блокиран облаком или високим објектом […]

НАСА-ин ровер Цуриосити је искусан истраживач површине Марса. Добио је прелепу фотографију заласка сунца на Марсу која приказује зраке светлости који по први пут продиру кроз облаке. Када је извор светлости који се приближава делимично блокиран облаком или високим објектом на хоризонту, стварају се „сунчеви зраци“, који се често називају крепускуларни зраци. Марсовски заласци сунца су сами по себи препознатљиви. Међутим, најновија слика, коју је Цуриосити снимио 2. фебруара, заиста је изванредна.
Ову фотографију је добио ровер током свог најновијег истраживања ноћних облака на Марсу 2021. Ово доприноси ранијим запажањима облака који сијају ноћу или облака који сијају ноћу. Недавно објављене фотографије приказују облаке на већим надморским висинама него иначе, што указује на то да су можда састављени од сувог леда или леда од угљен-диоксида. Док истраживачи раде на разумевању температура, састава и образаца ветра у атмосфери Марса, ово откриће је од суштинског значаја.
Да би научници разумели временске обрасце на планети, потребни су им подаци из облака на Марсу. Научници могу да стекну знање о саставу, температури и ветровима атмосфере истражујући како се облаци формирају. Истраживање у облаку из 2021. ослањало се на додатне црно-беле слике са Цуриосити-јевих навигационих камера да би се добио свеобухватан приказ структуре облака док се креће. Ипак, најновије истраживање више користи Мастцам. Истраживачи могу да прате еволуцију честица облака током времена помоћу камере у боји која је постављена на врху ровера. Истраживање је почело у јануару и требало би да се заврши средином марта.
Кјуриосити је 27. јануара такође фотографисао групу живописних облака са изгледом пера. Када су ови облаци изложени сунчевој светлости, може се појавити феномен познат као иридесценција. Научници могу стећи знање о томе како се ови облаци развијају. Поред тога, они могу разумети како се њихове величине честица мењају. Ово ће се урадити посматрањем прелаза боја у овим облацима. Разумевање динамике атмосфере Марса захтева познавање ових информација.
Свака панорама коју је Цуриосити снимио од сунчевих зрака као и од преливих облака формирана је као резултат спајања 28 слика које су достављене на Земљу. Истакнути делови фотографија су побољшани током обраде, додатно побољшавајући њихов квалитет који одузима дах.
Мастцам он Цуриосити се састоји од два система камера. На јарболу ровера су инсталирани системи камера. Они пружају панорамски и стереоскопски поглед на марсовски пејзаж. Мастцам систем је креиран да помогне у научним циљевима мисије. Ово укључује тражење знакова прошлих или садашњих настањивих станишта на Марсу. Поред тога, обухвата истраживање његове геологије и температуре. Слике разноврсне Марсове топографије, геолошких карактеристика и атмосферских догађаја су снимљене Мастцам-ом на неким од најпрепознатљивијих и најдубљих фотографија планете икада снимљених.