НАСА-ин СВОТ сателит доживљава квар инструмента у орбити, што утиче на могућности праћења воде
Summary
НАСА-ин сателит површинске воде и океана (СВОТ) доживио је квар на инструменту. Овај квар ограничава његову способност да надгледа воду. СВОТ је распоређен 16. децембра 2022. Дизајниран је да мапира воду на Земљи до најситнијих детаља. Главни истраживачки инструмент сателита, […]

НАСА-ин сателит површинске воде и океана (СВОТ) доживио је квар на инструменту. Овај квар ограничава његову способност да надгледа воду. СВОТ је распоређен 16. децембра 2022. Дизајниран је да мапира воду на Земљи до најситнијих детаља. Главни истраживачки инструмент сателита, Ка-банд радарски интерферометар (КАРИН), изненада се покварио. Према званичницима НАСА-е, узрок проблема са мисијом свемирског брода је проблем са подсистемом појачала велике снаге. Разлог за проблем је још непознат. Међутим, инжењери улажу систематске напоре да схвате ситуацију и наставе са радом.
Да би се разумело како климатске промене утичу на ниво воде на Земљи, инструмент КАРИН је од суштинског значаја за мисију сателита. Инструмент КАРИН мапира површинске воде у 2 димензије. Има две антене. Ове двоструке антене су удаљене око 33 метра. Они производе радарски пулс који приме обе антене након одбијања од Земље. 1,3 милиона миља река, милиони језера и обала које је тешко узорковати може да се испита када ради. Ово знање је кључно за помоћ међународним партнерима да схвате како угљен-диоксид доприноси глобалном загревању. Поред тога, глобални партнери могу стећи више знања о његовом утицају на нивое воде.
Представници НАСА-е су изјавили да ће мисија, након што инструмент КАРИН поново буде оперативан, наставити са задацима пуштања у рад и калибрације од марта до јуна. Ово се ради у циљу провере тачности података пре почетка научних активности у јулу 2023. године. Циљ СВОТ мисије је да достави прецизне и поуздане податке о водним ресурсима Земље. Мисију заједно воде НАСА и ЦНЕС.
Упркос неуспеху, НАСА је уверена да ће моћи да поправи способности сателита и оствари своје циљеве мисије. Влада намерава да податке прикупљене сателитом учини доступним широј јавности. Поред тога, НАСА је такође развила алате прилагођене кориснику који омогућавају заједницама да приступе и користе податке за планирање и праћење локалног нивоа воде.
Сателит СВОТ лансирала је СпацеКс-ова ракета Фалцон 9 из калифорнијске базе свемирских снага Ванденберг. Ово достигнуће је резултат сарадње бројних субјеката. Пројекат је такође укључивао доприносе неколико свемирских агенција. Они су укључивали Канадску свемирску агенцију и свемирску агенцију Уједињеног Краљевства поред НАСА-е и ЦНЕС-а. То је значајан подухват са широким импликацијама за разумевање водних ресурса нашег света и њихове подложности климатским променама.
Квар инструмента СВОТ сателита имао је значајан негативан утицај на његову способност да надгледа воду. НАСА покушава да реши проблем. Очекује се да ће у наредним месецима мисија наставити са задацима пуштања у рад и калибрације. СВОТ сателит представља значајан заједнички напор између бројних субјеката да испоруче прецизне и поуздане податке о водним ресурсима Земље. Планирано је да се подаци о сателиту ускоро објаве. Ово треба да омогући заједницама да то искористе у планирању и праћењу нивоа локалних вода.