НАСА-ин ИБЕКС свемирски квар у компјутеру зауставља међузвездану истраживачку мисију
Summary
Квар компјутера је привремено зауставио међузвездану истраживачку мисију НАСА-ине свемирске летелице Интерстеллар Боундари Екплорер (ИБЕКС). ИБЕКС свемирска летелица је лансирана у октобру 2008. Циљ мисије је био да се истражи спољна ивица хелиосфере. Ова ивица означава прелазак из Сунчевог система […]

Квар компјутера је привремено зауставио међузвездану истраживачку мисију НАСА-ине свемирске летелице Интерстеллар Боундари Екплорер (ИБЕКС). ИБЕКС свемирска летелица је лансирана у октобру 2008. Циљ мисије је био да се истражи спољна ивица хелиосфере. Ова ивица означава прелазак из Сунчевог система у међузвездани простор. Циљ летелице је да истражи како плазма соларног ветра и међузвездани медијум глобално интерагују у граничном подручју Сунчевог система.
Мисију води Југозападни истраживачки институт (СвРИ) у Сан Антонију. ИБЕКС свемирска летелица је значајно напредовала од свог лансирања пре скоро 15 година. Прву мапу хелиосфере направио је ИБЕКС у својој почетној години рада. Од тада је непрекидно мапирао цело небо сваких 6 месеци. „ИБЕКС трака“, густо подручје честица, било је, ипак, његово најважније откриће. Магнетно поље Млечног пута је у интеракцији са неутралним атомима водоника који се преносе соларним ветром. Ово производи вибрације или таласе који терају јоне у облике попут траке. Ова интеракција је начин на који се трака генерише. Да би боље разумели хелиосферу, научници испитују овај феномен.
Ресетовање компјутера летелице у летелици догодило се 18. фебруара, према званичницима агенције. Међутим, упркос ресетовању софтвера и хардвера на терену, нису успели да поново успоставе командну способност. Изгледа да је опрема свемирске летелице оперативна. Поред тога, софтвер за летење је и даље активан, али ИБЕКС-ова обрада команди не ради.
Према НАСА-и, свемирска летелица би већ требало да настави са радом и да се ресетује 4. марта као резервна копија. Ово је план за ванредне ситуације у случају да тим мисије не може да реши проблем. У случају да се решење не може наћи пре ресетовања, званичници агенције су обећали да ће објавити више информација о ИБЕКС-у након тога.
НАСА је напорно радила на истраживању региона међузвезданог простора и дубоког свемира изван нашег Сунчевог система. Научници могу сазнати више о мистеријама универзума и нашој улози у њему уз помоћ најсавременијих свемирских летелица као што је ИБЕКС. Међутим, с обзиром на сложену технологију и компликоване системе који су укључени, грешке и кварови су увек могући.
НАСА је позната по томе што је превазишла изазове и пронашла креативна решења за проблеме, упркос тренутном неуспеху. Без сумње, организација ће уложити све напоре да ИБЕКС настави своју мисију што је пре могуће. Кључно је да препознамо потешкоће које носи такав задатак. Поред тога, постоји вредност таквих изузетних достигнућа које је човечанство учинило у овом покушају док настављамо да истражујемо дубине свемира.