Некатегоризовано

Летелица Сојуз са проблемом цурења напушта свемирску станицу и брзо слеће на Земљу

Summary

Недавни извештаји откривају да је свемирска летелица Сојуз, која је доживела цурење расхладне течности у децембру, безбедно напустила Међународну свемирску станицу без посаде и слетела на Земљу. Капсула Сојуз МС-22 отишла је из орбите 55 минута након ископчавања. Слетио је […]

Недавни извештаји откривају да је свемирска летелица Сојуз, која је доживела цурење расхладне течности у децембру, безбедно напустила Међународну свемирску станицу без посаде и слетела на Земљу. Капсула Сојуз МС-22 отишла је из орбите 55 минута након ископчавања. Слетио је на казахстанске степе, отприлике 91 миљу југоисточно од Џезказгана. Роскосмос је емитовао слетање уживо на Јутјубу иако НАСА то није учинила.


За руски свемирски програм Роскосмос било је необично да буде сведочило како свемирска летелица Сојуз МС-22 која цури из свог пристаништа на модулу Рассвет Међународне свемирске станице, коју је изградила Русија, одлете. Био је без посаде, због чега се ово разликовало од одлазака других свемирских летелица. Да би полетео са Међународне свемирске станице, летелица је извршила и дужи одлазак него иначе. Роб Навијас, портпарол НАСА-е, известио је да се слетање и слетање летелице на Земљу догодило без инцидената.


Роскосмос је лансирао свемирску летелицу МС-22 Сојуз у септембру 2022. На њој су били руски космонаути Дмитриј Петелин, Сергеј Прокопјев и НАСА-ин астронаут Френк Рубио. Циљ летелице МС-22 Сојуз био је да крене у шестомесечну мисију на Међународну свемирску станицу. Капсула Сојуз је, међутим, у децембру изазвала неконтролисано цурење. Ово је било тек на пола пута кроз мисију. Отпустио је своју драгоцену расхладну течност у свемир. Цурење је спречило Рубија и његове руске колеге из посаде да се врате кући. Поред тога, то је значило да нису имали чамац за спасавање на станици у хитним случајевима.


Инжењери су били забринути због могућности да температура унутар свемирске летелице Сојуз МС-22 достигне ужарених 40 степени Целзијуса (104 степена Фаренхајта) током њеног повратка на Земљу због недостатка расхладне течности. Ово би било превисоко да би људска посада могла безбедно да путује. Температуре би несумњиво порасле због губитка расхладне течности, али „не до штетних нивоа“. Овај закључак је произашао из касније провере температуре коју су извршили космонаути унутар оштећеног Сојуза.


Инжењери Роскосмоса приписују цурење удару микрометеороида. Међутим, они истражују повезано цурење које се догодило на одвојеном теретном броду Прогресс почетком фебруара. Без обзира на то, Сојуз МС-22 ће слетети на Земљу носећи научне инструменте који могу да толеришу његову изузетно врућу унутрашњост. Такође, превози опрему попут ТВ камера, застарелих навигационих модула и руских Орланових скафандера.


Званичници Роскосмоса кажу да ће тим за опоравак узети капсулу Сојуза са места слетања. Циљ је да се то анализира и сазна више о томе како је дошло до цурења расхладне течности. Штавише, они имају за циљ да науче о искуству слетања без расхладне течности како би помогли у будућим мисијама. Упркос значајном цурењу расхладне течности раније у мисији, свемирска летелица Сојуз МС-22 успешно је слетела на Земљу.