Кретање по питањима власништва и интелектуалне својине помоћу генеративне АИ чл
Summary
Алати генеративне вештачке интелигенције (АИ) су револуционисали начин на који стварамо уметност омогућавајући ефикасно креирање садржаја. Међутим, ова иновативна технологија је покренула изазовна питања о власништву и интелектуалној својини. Док су компаније као што је Инсајдер прихватиле генеративну вештачку интелигенцију […]

Алати генеративне вештачке интелигенције (АИ) су револуционисали начин на који стварамо уметност омогућавајући ефикасно креирање садржаја. Међутим, ова иновативна технологија је покренула изазовна питања о власништву и интелектуалној својини. Док су компаније као што је Инсајдер прихватиле генеративну вештачку интелигенцију да помогну у писању чланака, многи уметници и предузећа забринути су због потенцијалних копија и неовлашћеног коришћења њиховог рада као података за обуку.
Дебата око ауторства и власништва навела је законодавце да размишљају о новим правилима за креативне машине. Ово питање утиче и на компаније које зависе од креативног рада и на инвеститоре који су уложили милијарде у нове АИ алате. Тренутно постоје три значајне дебате које је потребно позабавити.
Прво, шта се дугује творцима оригиналног материјала? Универсал Мусиц Гроуп је затражила од платформи за стриминг музике да блокирају системе вештачке интелигенције да скрећу њихову музику. У међувремену, Гетти Имагес тужи Стабилити АИ у Великој Британији и САД за „дрско кршење права“ милиона фотографија. Питање надокнаде и дозволе за коришћење дела уметника у подацима о обуци је критичан аспект којим законодавци треба да се позабаве.
Друго, да ли се примењује концепт „поштене употребе“? Дела заштићена ауторским правима могу се користити без дозволе за коментарисање, критику или друге „трансформативне“ сврхе. Међутим, постоји потреба за новим стандардом „фер учења“ за коришћење материјала заштићеног ауторским правима у машинском учењу. Питање одговорности за кршење је још једна брига, било да је у питању корисник, компанија која је програмирала алат или обоје.
На крају, ко је власник производње генеративне АИ? Тренутно, само људски рад може бити заштићен ауторским правима. Међутим, програмери генеративних АИ алата изјавили су да неће тражити ауторска права над садржајем који генеришу њихове машине. У фебруару, Завод за ауторска права одбацио је ауторска права за слике генерисане вештачком интелигенцијом у графичком роману, упоредивши то са ангажовањем уметника. Али како употреба ових алата постаје све чешћа, линије се могу замаглити, чинећи питања интелектуалне својине још сложенијима.
У закључку, питања власништва и интелектуалне својине повезана са генеративном АИ уметношћу су сложена и захтеваће нијансиран приступ. Улози су високи и за уметнике и за предузећа која зависе од креативног рада и инвеститора који су уложили милијарде у алате АИ. Законодавци треба да се позабаве овим питањима успостављањем јасних правила за ауторство, власништво и компензацију.