Контролори свемирских летелица померају границе истраживања
Summary
Пекиншки центар за контролу свемира је пун активности. Овде неки од најсјајнијих кинеских мозгова примењују своју стручност за контролу свемирских операција. Ово је са подацима са планета које су удаљене. Поред тога, Земљином орбитом се баве Ху Гуолин и његов […]

Пекиншки центар за контролу свемира је пун активности. Овде неки од најсјајнијих кинеских мозгова примењују своју стручност за контролу свемирских операција. Ово је са подацима са планета које су удаљене. Поред тога, Земљином орбитом се баве Ху Гуолин и његов тим, који су део особља.
Центар, који ради од 1996. године, неопходан је за све свемирске летове са посадом и мисије у дубоком свемиру. Током последње две године, контролори мисије из центра су редовно били видљиви на неколико канала. Они укључују телевизоре, праћење операција свемирских летелица, отпремање команди, израчунавање путање и комуникацију са астронаутима. Обучени у аквамарин униформе украшене логотипом „Цхина Спаце“ на полеђини, контролори остају будни, активни и фокусирани током својих смена.
Међутим, бити контролор је тешка професија која захтева много труда. Контролне сале без прозора примају непрекидан ток података о путањама и позицијама са сателита и телеметријских станица широм земље, као и праћење бродова на океанима, 24 сата дневно. Контролори морају бити у току са овим информацијама. Као одговор на упозорења о проблемима или кваровима у орбити, они брзо делују како би одлучили које кораке да предузму. Поред тога, они креирају детаљне планове за следећу фазу сваке мисије.
Програм свемирске станице Тиангонг запошљава контролоре који раде у сменама по 12 сати почевши од 8 до 20 часова. Морају да одржавају фокус попут ласера на информацијама које се ажурирају сваких неколико минута или чак секунди. Контролори редовно прекорачују 12 сати рада у центру сваког дана. То је зато што морају да иду на брифинге пре и после смене и учествују на семинарима о одређеним мисијама. На недавном јавном обиласку центра, Ху, шеф контролора одговорних за дугорочне операције свемирских летелица, дао је објашњење о захтевима и изазовима ове позиције.
Након 12 мисија, свемирска станица Тиангонг је коначно лансирана до краја претходне године. Станица се састоји од основног модула Тианхе, лабораторијских модула Вентиан и Менгтиан, свемирског брода Схензхоу КСВ са посадом и теретног брода Тианзхоу 5, који су неке од највећих свемирских средстава икада постављених у Земљину орбиту. Садашњу посаду чине три учесника у мисији Шенџоу КСВ. Они су до сада живели и радили у објекту за четири групе астронаута. Посада Шенџоу КСВИ ће преузети дужност у мају, након чега се очекује да ће астронаути до тада остати на станици.
Стога се може рећи да је Пекиншки центар за контролу свемира од суштинског значаја за кинески свемирски програм са посадом. Кинески свемирски циљеви могу се постићи захваљујући марљивости и посвећености контролора попут Ху Гуолина и његовог тима. Они истрају у суочавању са потешкоћама, остају посвећени свом послу и служе као пример будућим свемирским професионалцима.