Коначно откривен датум слетања Рашида Ровера на Месец за мисију УАЕ
Summary
Дуго очекивано саопштење о датуму слетања Рашид Ровера на Месец је објављено, стављајући тачку на вишемесечна нагађања. УАЕ ће управљати првом лунарном летелицом коју је направила арапска нација. Слетеће на Месец 25. априла. Током свог обраћања, Салмен Ал Марри, који […]

Дуго очекивано саопштење о датуму слетања Рашид Ровера на Месец је објављено, стављајући тачку на вишемесечна нагађања. УАЕ ће управљати првом лунарном летелицом коју је направила арапска нација. Слетеће на Месец 25. априла. Током свог обраћања, Салмен Ал Марри, који ради као генерални директор свемирског центра Мохамед Бин Рашид, поделио је ову информацију. Ово је саопштено на 17. међународној конференцији о свемирским операцијама (СпацеОпс 2023) одржаној у понедељак у Дубаију.
Име покојног шеика Рашида бин Саида Ал Мактума дато је Рашид Роверу. Ровер је 11. децембра 2022. лансиран са Кејп Канаверала на ракети СпацеКс Фалцон 9. Лендер је сада најудаљенија приватно финансирана, комерцијално оперативна свемирска летелица која је путовала у свемир. Од тада је прешао отприлике 1,376 милиона километара у дубоки свемир. Тренутно кружи назад у јапанском лендеру, намеравајући да се настани на површини Месеца 25. априла.
Две камере је роверу обезбедила француска свемирска агенција. Горња камера ће пружати панорамски поглед на околину робота. Задња камера ће снимати фотографије док лендер брише реголит за собом. Заједнички рад на мисијама истраживања свемира је од суштинског значаја, као што показује ово партнерство између УАЕ и Француске.
Лунарна експедиција УАЕ, према Ал Маррију, само је почетак. Припрема пут за путовање са посадом на Марс из Емирата. УАЕ су спремни да ризикују како би остварили своје узвишене циљеве. Ово је упркос чињеници да постоји 50% вероватноћа да мисије неће бити успешне према Салмену Ал Марију. УАЕ имају визију за 100-годишњи план истраживања свемира и Марса. Ово укључује неколико петогодишњих програма за постизање одређених циљева.
За УАЕ и арапски свет, успех мисије Рашид Ровер биће велико достигнуће. То је прва лунарна летелица коју је створила арапска нација, а успешно слетање УАЕ на Месец ће нагласити његову снагу и знање у истраживању свемира.
Последњих година свемирски програм УАЕ је значајно напредовао. Године 2019, Хазза Ал Мансоури из Уједињених Арапских Емирата постао је први арапски астронаут који је отпутовао на Међународну свемирску станицу (ИСС). 2018. године, нација је такође лансирала КхалифаСат, свој први сателит, који су у потпуности развили стручњаци из Емирата.
Слетање Рашид Ровера на Месец се надалеко очекивало. Најава његовог успешног слетања 25. априла означава значајан напредак за свемирски програм УАЕ. Остварење мисије неће бити само историјско за УАЕ, већ ће послужити и као демонстрација његових све ширих могућности истраживања свемира.