Кинески Зхуронг Ровер открива вишеслојну историју Марса у најновијем открићу
Summary
Кинески ровер Журон открио је значајне информације о сложеној историји Марсове површине. Подаци из Зхуронговог радарског инструмента који продире у земљу открили су присуство закопаних кратера и других косих карактеристика непосредно испод површине Марса. Ово је према истраживању објављеном у […]

Кинески ровер Журон открио је значајне информације о сложеној историји Марсове површине. Подаци из Зхуронговог радарског инструмента који продире у земљу открили су присуство закопаних кратера и других косих карактеристика непосредно испод површине Марса. Ово је према истраживању објављеном у часопису Геологи оф тхе Геологицал Социети оф Америца.
Радари који продиру у земљу коришћени у истрази такође су показали да се основна структура Марса у великој мери разликује од Месечеве. Присуство бројних пешчаних дина на Марсу је можда допринело брзом сахрањивању кратера. Ово је смањило трошење простора и открило комплетну контуру њихових зидова.
Као део мисије Тианвен 1, Зхуронг је лансиран у јулу 2020. Његово слетање у мају 2021. догодило се на пространој равници Утопиа Планитиа. Локација је требало да укључује обале потенцијалног древног океана; стога је место за слетање изабрано на основу инжењерских и научних критеријума. Откривање воде или леда заробљених испод површине био је један од циљева Журонговог радара који продире у земљу.
Научници су оптимистични да ће отварање овог прозора у Марсову подземну површину открити критичне информације о планети. Ово укључује његову геолошку историју, наговештаје о ранијим климатским условима, а можда чак и доказ о постојању воде или леда. Ово је упркос чињеници да у најновијој студији није откривена вода.
Радар који продире у земљу који користи Зхуронг има два фреквентна опсега. Фреквенција коришћена за ову студију може да продре само до дубине од око 15 стопа (4,5 м) док и даље пружа фине детаље. Боље разумевање Марсове подземне површине је могуће због друге радарске фреквенције. Ова радарска фреквенција ради до дубине од око 260 стопа (80 метара).
Тачна судбина Зхуронг ровера још није позната. Како се зима на северној хемисфери Марса приближавала у мају 2022, ровер на соларни погон је пао у хибернацију. Ровер је требало да настави своје самосталне операције у децембру. Међутим, кинеске свемирске власти нису реаговале на појаву тишине са ровера. Недавне слике Журонга које је направио НАСА-ин Марс Рецоннаиссанце Орбитер из орбите откривају да се ровер до сада није померио од почетка фазе хибернације. Како се температура и услови осветљења на Утопиа Планитиа побољшавају, ровер би се могао пробудити.
Зхуронгово најновије откриће нуди кључне увиде у Марсов подземни и геолошки развој. Површина Марса је прошла кроз сложену историју. Ова историја може бацити светло на еволуцију планете и можда чак наговестити постојање живота на њој. Очекује се да ће се ровер ускоро пробудити. Истраживачи верују да ће наставити истраживање површине Марса. Ово је у настојању да дође до још узбудљивијих открића.