Некатегоризовано

Кинеска мисија Тианвен-2 намерава да прикупи стене астероида

Summary

Кинеска мисија Тианвен-2 је спремна да започне научно истраживање астероида и комета. Ово је након успешног лансирања и рада мисије Тианвен-1. Мисија је добила званично одобрење. Припреме за његово лансирање су већ у току, саопштила је Кинеска национална свемирска управа […]

Кинеска мисија Тианвен-2 намерава да прикупи стене астероида

Кинеска мисија Тианвен-2 је спремна да започне научно истраживање астероида и комета. Ово је након успешног лансирања и рада мисије Тианвен-1. Мисија је добила званично одобрење. Припреме за његово лансирање су већ у току, саопштила је Кинеска национална свемирска управа (ЦНСА). Тианвен-2 ће циљати на мали астероид близу Земље 2016 ХО3, за разлику од последње мисије, која је послата на Марс.


Циљ ове мисије је прикупљање узорака стена и тла са површине астероида. Мисија има за циљ да врати узорке на Земљу како би спровела детаљнију истрагу. Током формирања Сунчевог система пре више од 4,6 милијарди година, створени су камени делови звани астероиди. Израз „објекат близу Земље“ односи се на астероид који је мањи од 1,3 пута удаљености између Земље и Сунца од Сунца. Ову категоризацију нуди НАСА Јоинт Пропулсион Лаборатори (ЈПЛ).


Тианвен-2 ће пратити комету главног појаса 311П поред прикупљања узорака са астероида у оквиру своје мисије, која иде даље од овога. Академски семинар у априлу биће искоришћен за финализацију научних циљева мисије. Поред тога, финализираће технолошка достигнућа потребна за њихово постизање.


У фебруару 2021. кинеска свемирска летелица Тианвен-1 успешно је ушла у орбиту око Марса. За нешто више од годину дана орбитер је истражио целу планету. Снимањем слика кањона, кратера и других површинских карактеристика на Марсу, свемирска летелица је успела да то постигне. У највећем познатом ударном басену на Црвеној планети, Зхуронг ровер, који је био део мисије, спустио се и истражио велику равницу. Ровер је ушао у зимски сан, али није успео да изађе из њега. Кинески научници грчевито покушавају да утврде шта је пошло по злу. То је зато што је ровер био на соларни погон, а не на нуклеарни погон као други амерички ровери.


Са достигнућима као што су прво слетање на далеку страну Месеца и прва успешна мисија на Марс, кинески свемирски програм је недавно напредовао. Према високим циљевима нације за истраживање свемира, биће изграђена свемирска станица и људи ће на крају бити послати на Месец.


Астероиди садрже камене делове који се могу сакупљати и проучавати. То је због чињенице да они поседују информације о формирању и еволуцији Сунчевог система у распону од милијарди година. Мисија Тианвен-2 уперила је своје нишане у мали астероид близу Земље 2016 ХО3. Његова колекција узорака пружиће истраживачима важно знање о прошлости и тренутном саставу астероида.


Мисија Тианвен-2 има за циљ да продуби кинеско разумевање Сунчевог система. То ће учинити истраживањем астероида и комета, што представља још једну важну прекретницу у свемирском програму земље. Очекује се да ће циљ мисије да прикупи и испита узорке из ХО3 из 2016. године дати непроцењиве информације. Кроз ово ће бити омогућено свеобухватније разумевање порекла и састава астероида. Очекује се да ће кинески свемирски програм наставити да остварује изузетан напредак у области истраживања свемира. Учврстиће своју позицију значајног играча у међународној свемирској трци.